https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-stezka-u-olsiny-vede-drive-nepristupnym-boletickym-ujezdem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová stezka u Olšiny vede dříve nepřístupným boletickým újezdem

10.7.2020 01:33 | OLŠINA (ČTK)
Podstatnou část stezky tvoří chodníky z dubových fošen na pražcích či dřevěných pilotách.
Podstatnou část stezky tvoří chodníky z dubových fošen na pražcích či dřevěných pilotách.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sedmikilometrovou naučnou stezku, která vede z velké části přes rašeliniště a slatě kolem rybníku Olšina na Českokrumlovsku, mohou nově využívat návštěvníci. Trasa zavede turisty do dříve uzavřeného boletického újezdu. Stezku i nové návštěvnické centrum Olšina zhruba za 24 milionů korun slavnostně otevřely Vojenské lesy a statky ČR (VLS).
 

Idea obou projektů vznikla přibližně před pěti lety. "Nápadů, které jsme měli kolem rybníku Olšina, bylo mnoho. Ale konkrétně pro stezku a návštěvnické centrum jsme se rozhodli v roce 2015, kdy se oblast začala otevírat z (boletického) vojenského prostoru," řekl ČTK ředitel VLS Petr Král.

Podstatnou část stezky tvoří chodníky z dubových fošen na pražcích či dřevěných pilotách. "Přistoupili jsme k tomu netradičně a hledali jsme nová řešení, která zapadnou do místní přírody a budou lákadlem pro návštěvníky. Dřevěná stezka je doplněna o místa k zastavení a o vyhlídky, kterým jsme vdechli netradičnost. Na stezce natrefíme na plovoucí molo, most inspirovaný bobří hrází, loďku, která nás přepraví na molo doprostřed rybníka, vyhlídku tvořenou pouze žebříkem, budku pro ptáky lidské velikosti, ptačí hnízdo a spoustu dalších zajímavostí," uvedl spoluautor projektu Vojtěch Rýzner.

Trasa vede okrajovou částí Ptačí oblasti Boletice, která je chráněna jako evropsky významná lokalita v rámci soustavy Natura 2000. Vyskytují se zde vzácní ptáci, jako například datlík tříprstý, chřástal polní, jeřábek lesní nebo kulíšek nejmenší. Lokalitu vyčlenila armáda z vojenského prostoru Boletice v roce 2016.

Další informace o území naleznou lidé v nově otevřeném návštěvnickém centru. "Jde především o rozsáhlou expozici, která bude upozorňovat na význam přírody, historii lokality, vysvětlí veřejnosti nutnost jejich ochrany a v neposlední řadě budou prostory využívány pro odborné i laické školicí a edukativní akce," uvedla projektová manažerka VLS Daniela Růžková.

Zdroj | VLS

reklama

 
Marek Bílek
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist