https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-vlna-veder-postihne-tento-tyden-25-departementu-ve-francii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová vlna veder postihne tento týden 25 departementů ve Francii

23.7.2019 00:27 (ČTK)
Pětadvacet francouzských departementů zasáhnou tento týden vedra, kdy se teploty budou pohybovat kolem 40 stupňů. / Ilustrační foto
Pětadvacet francouzských departementů zasáhnou tento týden vedra, kdy se teploty budou pohybovat kolem 40 stupňů. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Pětadvacet francouzských departementů zasáhnou tento týden vedra, kdy se teploty budou pohybovat kolem 40 stupňů. Jde od června o druhou vlnu krajně horkého počasí. Paříž kvůli následkům veder na zemědělství požádá Evropskou unii o uspíšení výplaty z fondu pomoci zemědělcům, což navýší sumu o miliardu eur (26 miliard Kč).
 

Nová vlna veder postihne zejména jihozápad a střed země a udrží se po celý týden. Podle stanice La Chaine Météo na některých místech teploty vystoupají na 42 stupňů. Stanice oznámila, že horký vzduch z Afriky postupující přes Iberský poloostrov bude nad oblastí do pátku 26. července. Nejteplejší bude středa, kdy na jihozápadě a v centru země budou teploty od 37 do 40 stupňů. Lokálně mohou dosáhnout 42 stupňů. Do oranžového spektra ohrožení, což je druhé nejvyšší, se dostalo 25 departementů.

Francie zažila rekordně teplé počasí také koncem června, kdy bylo v Gardu na jihu země naměřeno 45,9 stupě.

Ministr zemědělství Didier Guillaume v rozhovoru s listem Le Parisien řekl, že vláda požádá EU o uspíšení výplaty peněz určených na pomoc zemědělství. "Obecně se v polovině října poskytuje 50 procent peněz ze společné zemědělské politiky. Požádáme Evropskou unii, aby tento podíl od 16. října zvýšila z 50 na 70 procent. Bude to miliarda eur vyplacených s předstihem. Je třeba pomoci zemědělcům, zejména těm, kteří musejí krmit dobytek nebo už sáhli na zásoby sena, jež mělo být použito až v zimě," řekl ministr.

Vláda také rozšířila z nynějších 24 o dalších devět departementů povolení kosit trávu na půdě, jež měla být ponechána jako úhor, protože pro zvířata není dost trávy na pastvinách.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist