https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-zonace-v-podyji-by-mohla-platit-do-poloviny-pristiho-roku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová zonace v Podyjí by mohla platit do poloviny příštího roku

7.9.2018 00:09 | ZNOJMO (ČTK)
Podyjí bude mít stejně jako ostatní parky čtyři zóny místo dosavadních tří. / Ilustrační foto
Podyjí bude mít stejně jako ostatní parky čtyři zóny místo dosavadních tří. / Ilustrační foto
Národní park Podyjí by mohl mít v první polovině roku 2019 čtyři zóny ochrany místo dosavadních tří. Změna takzvané zonace v parku vyplývá z novely zákona o ochraně přírody a krajiny z minulého roku, platí pro všechny čtyři tuzemské národní parky. Na rozdělení zón v Podyjí se včera dohodla správa parku se svou radou, návrh projedná ministerstvo životního prostředí. V tiskové zprávě to včera za správu parku uvedl David Grossmann.
 

Podyjí bude mít stejně jako ostatní parky čtyři zóny místo dosavadních tří. Nové vymezení zón podle Grossmanna neovlivní přístup návštěvníků do národního parku. "Je ale podkladem pro různé způsoby péče o jednotlivé části krajiny národního parku," uvedl Grossmann. V zóně přírodní a v zóně přírodě blízké, které se nacházejí například v lesích na Vranovsku nebo na svazích říčního údolí, bude příroda ponechána především samovolnému vývoji. Krajinu v zóně soustředěné péče, jako například vřesoviště nebo údolní louky, budou správci parku nadále ovlivňovat kosením či cílenou pastvou. V zóně kulturní krajiny jsou vymezeny zejména zastavěné plochy využívané lidmi.

Dosud platí zóny první, druhá a třetí podle stupně ochrany. Nově dohodnutá zonace by po vyhlášení měla platit nejméně následujících 15 let. "Jedná se o jasný design péče o chráněné území Národního parku Podyjí, který vychází z nové právní úpravy a přitom respektuje dosavadní směřování péče o ně. Ctí základní principy ochrany národních parků, především podporu přírodních procesů na většině jeho území. Zároveň zajišťuje návaznost na obdobné způsoby ochrany přírody v rakouském Národním parku Thayatal, se kterým územně souvisí," uvedl ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

Zóna přírodní a přírodě blízká se tak bude v následujících letech rozkládat na zhruba 60 procentech území národního parku, což je podle ředitele nejvyšší podíl ze všech národních parků v České republice.

V třicetičlenné Radě parku kromě odborníků z různých oborů zasedají i zástupci všech obcí z ochranného pásma národního parku a také zástupce Jihomoravského kraje. Zonaci Podyjí nyní musí projednat ministerstvo životního prostředí, které připraví potřebnou vyhlášku.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist