https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-cyklodepo-pro-prekladku-zbozi-bude-nedaleko-prazskeho-andela
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nové cyklodepo pro překládku zboží bude nedaleko pražského Anděla

2.8.2021 14:52 | PRAHA (ČTK)
První takzvaný depot.bike vznikl loni v listopadu na Těšnově, podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) se přes něj již přepravilo 50 000 zásilek.
První takzvaný depot.bike vznikl loni v listopadu na Těšnově, podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) se přes něj již přepravilo 50 000 zásilek.
Zdroj | Praha.eu
Nedaleko pražské křižovatky Anděl bude nové cyklodepo pro překládku zboží a jeho další rozvoz po centru města na elektrokolech. Umístěno bude na Plzeňské ulici pod městským okruhem. V cyklodepu bude sídlit osm firem a v budoucnu by měly přibýt další. Cílem je zlepšit stav ovzduší v centru města. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Depo se má otevřít v září a jeho provoz zajistí městská firma Technická správa komunikací (TSK).
 

První takzvaný depot.bike vznikl loni v listopadu na Těšnově, podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) se přes něj již přepravilo 50 000 zásilek. Cyklodepo funguje tak, že firmy zde mají kontejnery, kam přivezou své zásilky. Odsud je kurýři vezou na kolech lidem. V případě nemožnosti doručení zásilek se balíčky vrací zpět, nikoliv do vzdálených skladů. Tím se snižují emise ve městě.

Scheinherr po dnešním jednání radních řekl, že nové depo zajistí dodávky zejména pro Prahu 5 a Malou Stranu. "Umožní zapojení dalších firem, které se už do oblasti na Florenci nevešly," uvedl. Dodal, že nové depo by mělo mít obdobnou kapacitu jako to již fungující. "Předpokládáme, že s druhým mikrodepem se počet doručených zásilek zdvojnásobí," řekl.

Hlavní město zajistí podle dokumentu vhodný prostor pro překládku zásilek z nákladních vozidel na nákladní kola. Jejich provoz a veškerá rizika spojená s dodáním zásilek k příjemcům budou zajišťovat jednotlivé společnosti. Těch bude zpočátku osm a v budoucnu k nim přibudou další. Část z nich funguje již na Těšnově.

Provoz bude zajištěn prostřednictvím TSK, která je správcem pozemků, na kterých depo bude fungovat. Firma zajistí rovněž bezpečnostní prvky jako je třeba oplocení či závora a zajistí provoz společných služeb. Depo bude na parcele umístěno na dobu neurčitou. Smlouvu budou logistické společnosti uzavírat s TSK.

Depa na Těšnově a u Anděla nebudou jediná. Vedení města před časem řeklo, že v budoucnu vznikne síť cyklodep. Mohla by jich být až desítka. Kde přesně budou, dnes Scheinherr zatím nechtěl komentovat. Na jejich přesném počtu a umístění bude magistrát spolupracovat s Institutem plánování a rozvoje (IPR).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist