https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-deleni-krnap-vzbuzuje-u-nekterych-starostu-obavy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nové dělení KRNAP vzbuzuje u některých starostů obavy

6.2.2019 15:39 | VRCHLABÍ (ČTK)
Hrana Labského dolu.
Hrana Labského dolu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KRNAP
Připravované nové dělení Krkonošského národního parku (KRNAP) na zóny a vymezení klidového území vzbuzuje u některých starostů měst a obcí v regionu obavy. Obávají se například útlumu turistického ruchu nebo omezení rozvoje obcí, vyplynulo z ankety ČTK. Ministerstvem životního prostředí v lednu schválený návrh nové zonace KRNAP a návrh vymezení klidových území, kde bude možný pohyb jen po značených trasách, začala správa národního parku předjednávat s jednotlivými členy Rady KRNAP.
 

Podle předsedy Svazku měst a obcí Krkonoše Jana Sobotky se o novém členění parku mělo začít jednat dřív, a ne až tento rok. "Mohli jsme si možná naivně myslet, že zonace se nejprve dojedná mezi správou národního parku a obcemi a až poté se návrh dá schválit ministerstvu. Pravda je ovšem taková, že zonace se odborně navrhla na správě národního parku, dala se chválit ministerstvu a teprve pak se předloží obcím. Neměli jsme tedy šanci o tom dříve jednat. Není to snad ani vina správy národního parku, jde spíše o problém v chápání procesu, v metodice," řekl ČTK Sobotka.

Jednou z podmínek pro vyhlášení nové zonace je dohoda se členy Rady KRNAP, kterou tvoří zástupci obcí, vědců, horské služby či firem. Dohodu na návrhu nové zonace vedení KRNAP očekává v dubnu, pak bude odeslána na ministerstvo. Zonaci i klidová území vyhlašuje ministerstvo životního prostředí, podle vedení Správy KRNAP by se to mohlo stihnout ještě letos.

"Jestli jsme se o zonaci začali bavit teprve na konci ledna 2019, ať po nás nikdo nechce, abychom to při obavách, které máme, odsouhlasili za dva měsíce. Chceme se tomu náležitě věnovat, chceme mít čas si to vyříkat," dodal Sobotka.

Z nové zonace není nadšený starosta Janských Lázní Jiří Hradecký. "Dosavadní komunikace (se Správou KRNAP na téma nové zonace) nepřispívá k důvěře mezi námi. Mám obavy z toho, co nám to přinese v praxi," řekl Hradecký.

Podle vedení KRNAP obavy z nové zonace a z vyhlášení klidového území nejsou na místě. Například stávající sjezdovky jsou zařazeny do zóny soustředěné péče o přírodu, která je z hlediska kvality ekosystému až na třetím místě. Klidová území se lyžařských středisek netýkají. Také údržba stávajících turistických či běžkařských tras bude zachována jako doposud. Vedení Správy KRNAP také uvedlo, že má jednoznačný zájem se s obcemi a dalšími členy Rady KRNAP dohodnout.

Tři dosud číslované zóny odstupňované podle přísnosti ochrany přírody či pravidel péče s vyhlášením nové zonace zaniknou. Vzniknou čtyři nové zóny, které ale nebudou řešit regulace a pravidla pro činnosti v národním parku. Pravidla bude určovat přímo zákon pro celé území národního parku a pro území mimo zastavěné části obcí a zastavitelná území obcí. Návštěvnost území bude regulovat nově vymezené klidové území, které bude podle potřeby zasahovat i do zón s nižším stupněm kvality ekosystémů. V klidovém území bude možný pohyb jen po značených trasách, tak jako tomu je v nynější první zóně. Klidové území by mělo být asi o 1100 hektarů větší než první zóna. Podle vedení parku klidová území bude ministerstvo vyhlašovat opatřením obecné povahy a obce budou moci do něj během příprav zasahovat.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist