https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-trideni-v-h-kralove-loni-usetrilo-temer-desetinu-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nové třídění v Hradci Králové loni ušetřilo téměř desetinu odpadů

29.3.2017 10:00 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Kdo se do systému třídění v Hradci z řad obyvatel rodinných domků plně zapojí, má doma k vyvážení čtyři nádoby, a to na plast, papír, bioodpad a směsný komunální odpad. O nádobu na bioodpad mohou od loňska požádat i lidé z činžovních domů a vnitrobloků v centru města. / ilustrační foto
Kdo se do systému třídění v Hradci z řad obyvatel rodinných domků plně zapojí, má doma k vyvážení čtyři nádoby, a to na plast, papír, bioodpad a směsný komunální odpad. O nádobu na bioodpad mohou od loňska požádat i lidé z činžovních domů a vnitrobloků v centru města. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Loni zavedený nový systém třídění odpadů ve stotisícovém Hradci Králové snížil objem netříděného směsného odpadu téměř o deset procent na 15.157 tun. Na skládce tak neskončilo 1236 tun odpadů. Hlavní změnou systému bylo to, že lidé z rodinných domků dostali od začátku loňského dubna možnost třídit plasty a papír přímo doma do zvláštních popelnic. ČTK to včera řekla mluvčí radnice Magdaléna Vlčková.
 

Z téměř 9000 rodinných domků ve městě se do systému zaregistrovali lidé žijící v 4690 domech. V těchto domech žije asi 13.400 lidí, tedy víc než 14 procent všech obyvatel města. Ve zhruba 95 procentech si lidé z rodinných domků pro třídění plastů a papíru zvolili zvláštní popelnici, zbytek třídí do pytlů. Již dříve Hradec Králové zavedl třídění bioodpadů do hnědých popelnic, kterých je mezi lidmi přes 9000 kusů. Popelnice či pytle k třídění lidé dostávají zdarma.

Nový systém třídění opadů v rodinných domcích podle radnice splnil očekávání a přispěl ke zvýšení třídění odpadů. "U obyvatel rodinných domů zahrnutých do projektu došlo oproti průměru posledních pěti let k navýšení množství vytříděných papírů o 21 procent, u plastů o 62 procent a biologicky rozložitelného odpadu o 15 procent. U netříděného odpadu došlo ke snížení o 52 procent," uvedl odpadový hospodář města Radek Sokol.

Město a odpadová společnost Hradecké služby chtějí osvětou a propagací dál přesvědčovat lidi k lepšímu třídění. Právě třídění by mělo při očekávaných rostoucích poplatcích za skládkování pomoci udržet ceny za vyvážení popelnic bez větších změn. Letos činí základní roční platba za vyvážení odpadů v Hradci Králové 500 korun za dospělou osobu. Poplatek je stejný od roku 2008. Celkové roční náklady na odpady se v Hradci pohybují kolem 85 milionů korun, radnice systém dotuje 30 až 40 miliony korun.

Kdo se do systému třídění v Hradci z řad obyvatel rodinných domků plně zapojí, má doma k vyvážení čtyři nádoby, a to na plast, papír, bioodpad a směsný komunální odpad. O nádobu na bioodpad mohou od loňska požádat i lidé z činžovních domů a vnitrobloků v centru města. Lidé ze sídlišť a bytových domů odpad dál dávají do velkoobjemových popelnic či kontejnerů. Lidé mohou také třídit do barevných kontejnerů, které jsou v Hradci na 650 místech.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Rychtera
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist