https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-znamky-na-autech-v-parizi-ukazuji-jak-moc-skodi-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nové známky na autech v Paříži ukazují, jak moc škodí ovzduší

21.2.2017 08:30 (ČTK)
Po Paříži jezdí podle úřadů denně kolem 600.000 vozidel, včetně 100.000 dodávek a kamionů, a na 100.000 motocyklů.
Po Paříži jezdí podle úřadů denně kolem 600.000 vozidel, včetně 100.000 dodávek a kamionů, a na 100.000 motocyklů.
Veškeré automobily a motocykly jedoucí po Paříži musí mít od 16.1.2017 viditelně vylepenou jednu z nových známek, které je rozlišují podle toho, jak moc znečišťují ovzduší. V případě většího smogu ve městě bude dočasně zakázáno jezdit těm vozidlům, která ovzduší znečišťují více. Toto opatření se týká všech osobních a užitkových vozů, a to i registrovaných v zahraničí, zdůraznila radnice francouzské metropole.
 

"Je to naléhavé, znečištění ovzduší zabíjí," řekl dnes při setkání s novináři odborník na dopravu Christophe Najdovski z pařížské radnice. Podobná praxe platí podle něj již léta v Berlíně a v mnoha dalších evropských městech, kde přispěla k výraznému snížení nebezpečných emisí.

Míru znečišťování vozidlem rozlišuje šest známek od zelené pro elektrická a další auta bez emisí po auta s naftovými motory, které vypouštějí do ovzduší nejvíce škodlivin.

Samolepicí známka zvaná Crit'Air se prodává za 4,2 eura (114 Kč). Auta bez tohoto označení smějí jezdit po Paříži jen o víkendech a v pracovní dny od 20:00 do 8:00. Pokuty jsou od 68 do 135 eur (1840 až 3650 Kč) podle kategorie vozidla.

Socialistická starostka Paříže Anne Hidalgová udělala z boje proti znečišťování ovzduší jednu ze svých priorit. Prosadila již řadu opatření, například v metropoli nesmějí jezdit osobní auta vyrobená před 1. lednem 1997 a silnice podél řeky Seiny se přeměnily v pěší zóny.

Po Paříži jezdí podle úřadů denně kolem 600.000 vozidel, včetně 100.000 dodávek a kamionů, a na 100.000 motocyklů.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist