Novou registrací vinic se čeští vinaři připravují na vstup do EU
Povinnost znovu aktualizovat a doplnit údaje již registrovaných vinic nad deset arů výměry u jednoho pěstitele vyplynula podle Čepičky ze zákona o vinohradnictví a vinařství z roku 2000. Podle tohoto zákona je pěstitel povinen oznámit rovněž vyklučení vinice a změny údajů v evidenci vinic.
Čepička poznamenal, že zaváděná evidence je v souladu s legislativou EU, která výsadbu nových vinic zakazuje. Povolena je pouze obnova vinic, ale možnost obnovy se má týkat jen registrovaných ploch. "Do evidence budou zahrnuty žádosti doručené pověřenému pracovišti ve Znojmě-Oblekovicích do konce července 2001," zdůraznil Čepička.
V ČR je podle jeho slov zákonem stanoveno celkem 2224 viničních tratí s odhadovanou plochou přes 50 tisíc hektarů, a to v 16 vinařských oblastech s rozdílnou plochou vinic. S ohledem na to se uvažuje o snížení jejich počtu a o zavedení systému kategorizace vín originálního původu (VOP) po vzoru vinařských velmocí z Francie, Itálie a Rakouska. Předpokládá se, že v Čechách budou dvě VOP na Mělníku a v Litoměřicích, na Moravě pak deset VOP ve stávajících vinařských oblastech.
reklama