https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novou-registraci-vinic-se-cesti-vinari-pripravuji-na-vstup-do-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Novou registrací vinic se čeští vinaři připravují na vstup do EU

8.5.2001 13:12 | ZNOJMO (ČIA)
Státní dotace na výsadbu vinic, na takzvanou zelenou naftu a na sklizeň hroznů pro výrobu přívlastkových vín je vázána pouze na registrované vinice v rámci schválených viničních tratí. Po vstupu České republiky do Evropské unie (EU) bude zavedeno právo na opětovnou výsadbu vinic, která bude vycházet z evidence vyklučených vinic, a to osm let zpětně. ČIA to v pondělí 7. května potvrdil inspektor Jaromír Čepička ze znojemského odboru trvalých kultur Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v Brně.
 

Povinnost znovu aktualizovat a doplnit údaje již registrovaných vinic nad deset arů výměry u jednoho pěstitele vyplynula podle Čepičky ze zákona o vinohradnictví a vinařství z roku 2000. Podle tohoto zákona je pěstitel povinen oznámit rovněž vyklučení vinice a změny údajů v evidenci vinic.

Čepička poznamenal, že zaváděná evidence je v souladu s legislativou EU, která výsadbu nových vinic zakazuje. Povolena je pouze obnova vinic, ale možnost obnovy se má týkat jen registrovaných ploch. "Do evidence budou zahrnuty žádosti doručené pověřenému pracovišti ve Znojmě-Oblekovicích do konce července 2001," zdůraznil Čepička.

V ČR je podle jeho slov zákonem stanoveno celkem 2224 viničních tratí s odhadovanou plochou přes 50 tisíc hektarů, a to v 16 vinařských oblastech s rozdílnou plochou vinic. S ohledem na to se uvažuje o snížení jejich počtu a o zavedení systému kategorizace vín originálního původu (VOP) po vzoru vinařských velmocí z Francie, Itálie a Rakouska. Předpokládá se, že v Čechách budou dvě VOP na Mělníku a v Litoměřicích, na Moravě pak deset VOP ve stávajících vinařských oblastech.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist