https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novy-bor-chysta-program-na-podporu-vystavby-malych-cisticek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nový Bor chystá program na podporu výstavby malých čističek

23.9.2019 00:07 | NOVÝ BOR (ČTK)
Dotační program na podporu výstavby malých čistíren odpadních vod připravují v Novém Boru na Českolipsku. Pokud získá podporu zastupitelstva, mohli by zájemci o podporu žádat už v únoru příštího roku, řekla minnulý týden mluvčí radnice Radmila Pokorná. Podobný program mají v nedaleké České Lípě nebo v Jablonci nad Nisou.
 

"Příspěvek budou moci využít lidé, kteří žijí v lokalitách, kde není zajištěná likvidace odpadních splaškových vod centrálním čištěním nebo kde se není možné z technických a ekonomických důvodů na kanalizační síť napojit," řekl k připravovanému programu starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). S takovým omezením se podle něj potýkají zejména obyvatelé Pihelu, Janova, Bukovan a Chomoutů.

Cílem programu je podle starosty zvyšování kvality odpadních vod a ochrana životního prostředí. Na dotace by měly být v rozpočtu vyčleněny v příštích letech vždy dva miliony korun. Poprvé už v příštím roce. Žadatelé by mohli získat až 70 procent uznatelných nákladů, maximálně ale 50.000 korun. O příspěvek budou moci zažádat i ti, kdo uvedli čistírny odpadních vod do provozu se schválením příslušných orgánů od 1. ledna 2015.

Finanční podpora by podle Dvořáka měla být vázaná například na doložení vlastnictví nemovitosti, kupní smlouvy se zhotovitelem domácí čistírny odpadních vod, doložení skutečných nákladů a jejich uhrazení, kolaudační souhlas nebo kolaudační rozhodnutí. Žádosti, které budou dostupné na webových stránkách města www.novy-bor.cz nebo k vyzvednutí na městském úřadě, bude radnice přijímat vždy od 1. února do 1. června.

Dotační program na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod mají už od roku 2013 v sousední České Lípě. Nejprve mohli žádat majitelé nemovitostí v části Častolovice, od roku 2016 radnice podporu rozšířila i na nemovitosti v Okřešicích, Vlčím Dole, Vítkově, Heřmaničkách, Písečné nebo v lokalitě Kopeček. Zatím radnice rozdělila přibližně 4,5 milionu korun. Zhruba stejně dlouho podporují výstavbu malých čistíren odpadních vod a také přípojek na kanalizaci v Jablonci nad Nisou.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist