https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novy-bor-ziskal-statni-dotaci-na-stavbu-ekologicke-kotelny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nový Bor získal státní dotaci na stavbu ekologické kotelny

28.1.2002 11:10 | NOVÝ BOR (ČIA)
Dotaci 6,09 milionu korun získalo město Nový Bor na Českolipsku na přestavbu stávající kotelny na kotelnu spalující biomasu. ČIA to dnes potvrdil místostarosta Nového Boru Zdeněk Málek s tím, že přestavba přijde celkem na 20 milionů korun.
 

"Město dostane bezúročnou půjčku ve stejné výši jako státní dotaci, zbytek bude hradit ze svého rozpočtu. Německá Raiffeisen Bank ale dotuje tyto akce z Fondu čistoty ovzduší. Získáme tak půjčku se zvýhodněným úrokem ve výši 1,7 procenta," řekl Málek.

Nová kotelna spálí ročně ve dvou kotlích dvě až čtyři tisíce tun slámy. Ta má podle ředitele provozující společnosti Teplo Nový Bor Miroslava Javůrka stejnou výhřevnost jako hnědé uhlí. "Je ale levnější až o 300 korun za tunu," řekl Javůrek. Dodal, že spalování biomasy stabilizuje ceny tepla, které se přestanou odvíjet od cen plynu.

Zkušební provoz kotelny na spalování biomasy bude zahájen letos v létě. Od začátku topné sezony bude už dodávat dvě třetiny tepla pro město Nový Bor. Podle Javůrka to je první ekologická kotelna svého druhu v okrese Česká Lípa.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist