https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novy-projekt-vedcu-ma-podporit-souziti-lidi-a-velkych-selem-v-karpatech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nový projekt vědců má podpořit soužití lidí a velkých šelem v Karpatech

12.4.2023 15:39 | BRNO (ČTK)
Nový projekt Mendelovy univerzity v Brně má podpořit soužití lidí a velkých šelem v Karpatech. Vědci chtějí sladit mezinárodní monitoring šelem, cílem je i předcházení konfliktům šelem s lidmi či prevence pytláctví, informovala mluvčí vysoké školy Tereza Pospíchalová.
 

"Velké šelmy jsou nepostradatelnou součástí karpatských lesních ekosystémů. Právě zde se nachází jedny z největších populací rysů, vlků i medvědů v Evropě. Jejich ochrana a řešení konfliktů s člověkem však nemůže dlouhodobě fungovat bez mezinárodní spolupráce. Právě o ni se bude opírat projekt LECA, který má za cíl přinést řadu efektivních doporučení a řešení pro zlepšení koexistence lidí a velkých šelem v regionu Karpat," popsal význam nového projektu jeho koordinátor, zoolog Martin Duľa z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

Pro zachování životaschopných populací velkých šelem a jejich dlouhodobé koexistenci s lidmi v oblasti Karpat je projekt postavený na třech pilířích. A to na sladění přeshraničního monitoringu, předcházení konfliktům a na prevenci pytláctví. Mezinárodní tým chce do monitoringu zapojit místní zainteresované subjekty, jako jsou myslivci, zemědělci, obce i státní instituce. "Díky tomu získáme aktuální informace o stavu populací velkých šelem a také o míře konfliktů s člověkem v přeshraničních pilotních oblastech Karpat, které nám následně pomohou stanovit účinná opatření," řekl Duľa.

Tým z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně má s monitoringem, výzkumem a ochranou velkých šelem dlouholeté zkušenosti. Dalšími zeměmi, které budou kromě České republiky na projektu spolupracovat, jsou Slovensko, Maďarsko, Polsko, Slovinsko, Rumunsko a Ukrajina.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist