https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/novym-ministrem-zivotniho-prostredi-bude-pavel-drobil-aktualizovano
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Novým ministrem životního prostředí bude Pavel Drobil

30.6.2010 10:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dnes v noci se ODS, TOP09 a VV dohodly na rozdělení ministerských křesel. Ve vládě, ve které nezasedne žádná žena, připadne post ministra životního prostředí Pavlu Drobilovi z ODS. Bude tak zřejmě prvním ministrem životního prostředí za ODS.
 

Pavel Drobil
Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil.
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: www.paveldrobil.cz

Pavel Drobil se po vystudování brněnských práv věnoval advokacii se zaměřením na obchodní právo. Do parlamentu v roce 2010 kandidoval jako lídr krajské kandidátky Moravskoslezského kraje, kde doposud zastával post zastupitele a náměstka hejtmana pro ekonomický rozvoj a evropské struktury. 20. června byl zvolen řadovým místopředsedou ODS.

V Moravskoslezském kraji se kromě jednání o umístění automobilky Hyundai zasazoval i o ochranu ovzduší. „Byl jsem prvním oficiálním představitelem veřejné správy v kraji, který pojmenoval fakt, že tato společnost (pozn. red.: ArcelorMittal Ostrava) je největším znečišťovatelem ovzduší na Ostravsku. Otevření tohoto tématu zafungovalo a následovala doslova lavina dalších aktivit, která v konečném důsledku přinutila vedení společnosti Arcelor Mittal změnit svůj přístup k ochraně ovzduší a investovat do ekologie,“ stojí na webu Pavla Drobila.

Téma ochrany ovzduší je předmětem i lednové tiskové zprávy. V ní se Pavel Drobil vyslovil pro vybudování nového jaderného zdroje v lokalitě Blahutovice. Podle Drobila by velké společnosti měly kvůli ochraně ovzduší své vozové parky převést na elektromobily, hybridní pohon nebo CNG.

Jiná vyjádření Pavla Drobila, která by se týkala oblasti životního prostředí, než k ovzduší v Moravskoslezském kraji, je velmi obtížné najít. Například na svém blogu na stránkách MfDNES, na němž je nejstarší článek datován 4. února 2009, se Drobil snaží především v co nejčernějších (respektive nejrudějších) barvách líčit Jiřího Paroubka a jeho ženu (nazývá ji Petra Sexymozkovičovna), životnímu prostředí se však nevěnuje v žádném z víc než dvaceti příspěvků.

„Nominace Pavla Drobila je pro všechny jistě překvapením. Ale čas ukáže, jestli příjemným, nebo nepříjemným,“ řekl Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA. Podle něho se ministr Drobil musí připravit na brutální tlak různých průmyslových, uhelných a dřevařských lobby. "Zlí jazykové tvrdí, že není mužem na svém místě, resortu nerozumí a půjde kde komu na ruku. Musí ukázat, že tyto hlasy se úplně mýlí,“ říká Petr Machálek a dodává: „Protože přichází z dozorčí rady Lesů ČR, které se netají nepřátelstvím k národním parkům, budeme bedlivě sledovat, jak si poradí s péčí o naši společnou přírodu.“

Pavel Drobil od roku 2007 předsedá dozorčí radě státního podniku Lesy České republiky.

Přečtěte si zprávu: Nečas: MŽP přestane být zázemím pro zelenou ideologickou gerilu z 3. července 2010.

Přečtěte si zprávu: Drobil: Fotovoltaika je zločin. Na měsíční krajinu na Šumavě se podívám neideologicky z 3. července 2010.

Pavel Drobil (1971)

V roce 1995 vystudoval fakultu práva na Masarykově univerzitě. Po složení advokátní zkoušky v roce 1998 se plně věnoval advokacii se zaměřením na obchodní právo. V roce 2000 vstoupil do ODS. O dva roky později se stal členem zastupitelstva města Bohumín. Následně v letech 2004 až 2008 byl členem zastupitelstva Moravskoslezského kraje a členem rady kraje, kde pracoval jako náměstek hejtmana pro ekonomický rozvoj a evropské struktury. V současnosti je zastupitelem Moravskoslezského kraje.
Zdroj: osobní stránky Pavla Drobila www.paveldrobil.cz


reklama

 
mmo, st
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist