https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/np-sumava-chce-rozsirit-klidova-uzemi-na-temer-15.000-hektaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NP Šumava chce rozšířit klidová území na téměř 15.000 hektarů

27.2.2019 14:27 | VIMPERK (ČTK)
Největší změna by měla být v pohraniční části, která navazuje na klidové území NP Bavorský les, v oblasti Mokrůvek, Modravských slatí (na snímku) a Poledníku, kde žije jedna z největších populací tetřeva hlušce na Šumavě.
Největší změna by měla být v pohraniční části, která navazuje na klidové území NP Bavorský les, v oblasti Mokrůvek, Modravských slatí (na snímku) a Poledníku, kde žije jedna z největších populací tetřeva hlušce na Šumavě.
Národní park (NP) Šumava navrhuje rozšířit klidová území, na nichž mohou turisté chodit jen po vyznačených cestách, ze současných 9002 hektarů na 14.921 hektarů. Největší změna by měla být v pohraniční části, která navazuje na klidové území NP Bavorský les, v oblasti Mokrůvek, Modravských slatí a Poledníku, kde žije jedna z největších populací tetřeva hlušce na Šumavě. NP Šumava zároveň chce otevřít téměř 3000 hektarů dosud nepřístupného území. Rada parku změny projedná 5. dubna. Novinářům to dnes řekli představitelé NP Šumava.
 

Klidové území na Šumavě by se mělo zvýšit o 6,5 procenta, nově zabere zhruba 22 procent rozlohy parku. Podle ředitele šumavského NP Pavla Hubeného zvětšení bude sloužit jako zásadní kompenzace za to, že park v budoucnu zpřístupní hraniční přechod Modrý sloup, což bude mít "významný negativní vliv na populaci tetřeva". Ministerstvo životního prostředí dnes vydalo nesouhlasné stanovisko k vlivům na životní prostředí (EIA) k záměru přeshraniční stezky na Modrý sloup.

NP Šumava se rozkládá na více než 680 kilometrech čtverečních. Správa parku předjednává i nové rozdělení zón, které má minimálně na 15 let stanovit, jak se o jednotlivé zóny budou starat správci a vlastníci území v národním parku.

S návrhem klidových území se zvyšuje podíl označených nebo vyhrazených cest. Nyní je v klidových územích 58 kilometrů turistických cest, díky novému návrhu se jejich podíl zvyšuje na více než 90 kilometrů.

Nově by se na Šumavě mělo otevřít téměř 3000 hektarů území, které bylo dosud nepřístupné nebo jím šlo projít jen po vyznačených stezkách. "Velkým lákadlem bude určitě oblast podél řeky Křemelné mezi Prášily a zaniklou obcí Stodůlky. Je to nádherné divoké území protknuté kouzelnou řekou Křemelnou. Žďárské slatě, Častá a Polecký vrch zase nabídne poznávání jiné přírody - severské tajgy uprostřed Evropy. Tato místa se zcela nově a poprvé otevřou návštěvníkům," řekl Hubený. Nově se turistům téměř bez omezení otevře i území mezi Kvildou a Strážným.

Mluvčí parku Jan Dvořák dnes řekl, že klidové území usměrňuje turistický ruch na území NP a vedení parku ho navrhuje tak, aby zachovalo všechny turistické cesty a chce zprůchodnit některé části nových cest. "Říkám tomu návrat ke kořenům. V roce 1991 měla první zóna 22 hektarů, dnes se (s tím) z 96 procent návrhy shodují," řekl Hubený.

NP Šumava loni navštívilo přes 2,5 milionu lidí. Podle mluvčího parku roste návštěvnost každoročně o 15 až 20 procent.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist