https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/np-sumava-letos-uz-vytezil-180-000-krychlovych-metru-dreva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Národní park Šumava letos vytěžil 180.000 krychlových metrů dřeva

22.12.2017 10:26 | VIMPERK (ČTK)
Novoroční předsevzetí NP Šumava: V příštím roce jen polomy a kůrovec!
Novoroční předsevzetí NP Šumava: V příštím roce jen polomy a kůrovec!
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavla Čížková / NP Šumava
Šumavský národní park letos zatím vytěžil 180.000 krychlových metrů dřeva. Je to přibližně o 50.000 krychlových metrů více než loni. Nárůst způsobily hlavně srpnové orkány, které polámaly mnoho stromů.
 
"Pro každý rok máme plán těžby kolem 130.000 kubických metrů dřeva. Příští rok z toho velkou část budou tvořit polomy z letoška a kůrovcové dřevo. Plánovaná těžba bude minimální," řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.

Podle předpokladů letos získá park z prodeje dřeva 270 milionů korun. Je to o 80 milionů více než loni. "Kvůli polomům jsme přitom pozastavili plánovanou těžbu," uvedl náměstek ředitele šumavského parku Jan Kozel. Srpnový orkán zničil přibližně 120.000 metrů krychlových dřeva. Vichřice z konce srpna pak polámala dalších 50.000 krychlových metrů. "v obou případech byly největší polomy v okolí Stožce a Nové Pece," uvedl Dvořák.

Přestože letos těžba v šumavském parku vzrostla, zatím se neblíží maximálním údajům z roku 2010. Tehdy kvůli kůrovcové kalamitě padlo 350.000 krychlových metrů dřeva, což představuje asi 350.000 stromů.

Vzhledem k letním polomům a také s ohledem na velký výskyt kůrovce v českých lesích byl v jednu dobu velký převis nabídky dřeva na trhu. "Středoevropský trh byl zahlcen kůrovcovým dřívím. Správa parku musela zřídit náhradní sklady, kam transportovala napadené dříví, které odběratelé a jejich dopravci neodváželi. Toto opatření znamenalo vyšší náklady na ochranu lesa. To byla situace v létě, nyní není problém vytěžené dřevo prodat," uvedl Kozel.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist