https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/np-sumava-letos-vytezil-251-000-krychlovych-metru-dreva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NP Šumava letos vytěžil 251.000 krychlových metrů dřeva

19.12.2018 00:25 | VIMPERK (ČTK)
Šumavský národní park letos vytěžil 251.000 krychlových metrů dřeva. / Ilustrační foto
Šumavský národní park letos vytěžil 251.000 krychlových metrů dřeva. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | NP Šumava
Šumavský národní park letos vytěžil 251.000 krychlových metrů dřeva. Je to téměř o 100 procent více než loni. Nárůst způsobilo zpracování polomů z roku 2017. Zpracování dřeva ve větrem zasažených lokalitách tvořilo téměř 80 procent z celkového loňského objemu. Park letos vytěžil přibližně 48.000 krychlových metrů kůrovcového dřeva, což je nepatrně méně než v roce 2017. Řekl to mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Jeden krychlový metr v průměru představuje jeden strom.
 

Park očekává, že výnos z prodeje dřeva bude v průměru výrazně nižší než v minulých letech. Letošní průměrná cena za krychlovým metr činili 1200 korun. V minulých letech to bylo až o několik set korun více.

"A průměrná cena krychlového metru dřeva za poslední měsíc klesla na 1000 korun. Uvidíme, jaký bude celkový roční výnos," uvedl Dvořák. Průměrná cena se skládá ze všech složek od štěpek, přes palivové dřevo ke dřevu vhodnému na stavitelství a tesařství. Podle odhadů bude cena dále klesat. Situaci na trhu ovlivňuje přebytek dřeva, což způsobily rozsáhlé kůrovcové kalamity.

Největší polomy za poslední dobu zasáhly Šumavu v několika vlnách při bouřkách od léta 2017. Pokračovaly na podzim i v zimě. Nejmasivnější zasáhly oblasti Nové Pece nebo Stožce, kde zůstávaly kvůli zpracování dřeva několik měsíců uzavřené turistické trasy.

"Velkou neznámou roku 2018 byl objem kůrovcového dříví. Od roku 2015, kdy jsme vytěžili 21.000 krychlových metrů, postupně stoupalo množství kůrovcem napadených stromů na loňských 50.000 krychlových v roce. Odhady pro rok 2018 oscilovaly mezi 50.000 až 60.000. Výsledek byl nakonec relativně příznivý," uvedl náměstek ředitele NP Šumava Jan Kozel.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Marek Bílek
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist