https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/np-sumava-spustil-registraci-pro-splouvani-teple-vltavy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NP Šumava spustil registraci pro splouvání Teplé Vltavy

4.4.2018 03:30 | VIMPERK (ČTK)
Teplou Vltavu loni splulo 2139 lodí. Bylo to přibližně o tisíc plavidel méně než v roce 2016. Pokles způsobilo větší sucho, kvůli kterému byl loni vydán zákaz splouvání řeky ve 47 dnech. Na řeku turisté nesmí, když výška hladiny u Soumarského mostu klesne pod 50 centimetrů. / Ilustrační foto Teplé Vltavy
Teplou Vltavu loni splulo 2139 lodí. Bylo to přibližně o tisíc plavidel méně než v roce 2016. Pokles způsobilo větší sucho, kvůli kterému byl loni vydán zákaz splouvání řeky ve 47 dnech. Na řeku turisté nesmí, když výška hladiny u Soumarského mostu klesne pod 50 centimetrů. / Ilustrační foto Teplé Vltavy
Šumavský národní park včera spustil online registrace na splouvání Teplé Vltavy. Zájemci se mohou poprvé na řeku vydat 1. května. Část řeky protéká územím národního parku, na který se vztahují přísnější pravidla. Lidé za splutí řeky platí poplatek a omezen je i počet lodí s ohledem na stav vody. Řekl to včera mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
 

"Největší zájem tradičně bývá o pátky a víkendy. Naopak nejméně atraktivní bývají pro vodáky pondělky, úterky a středy," uvedl Dvořák. Turisté mohou na Vltavu v úseku od Soumarského mostu do Pěkné vyrazit v květnu a červnu jen o víkendech a státních svátcích. O prázdninách se mohou na řeku vydat každý den. Při online registraci stojí poplatek za loď 500 korun, bez ní zaplatí zájemci na místě o 100 korun více. "Samozřejmě, že není nutné se registrovat. Ale pokud má někdo zájem o konkrétní den, je pro něj výhodnější a jistější si místo dopředu rezervovat," řekl Dvořák.

Teplou Vltavu loni splulo 2139 lodí. Bylo to přibližně o tisíc plavidel méně než v roce 2016. Pokles způsobilo větší sucho, kvůli kterému byl loni vydán zákaz splouvání řeky ve 47 dnech. Na řeku turisté nesmí, když výška hladiny u Soumarského mostu klesne pod 50 centimetrů. Pokud je stav vody 50 až 61 centimetrů, plavidla musí doprovázet průvodce. Bez něj smějí vodáci na Teplou Vltavu ve chvíli, kdy je výška vody nad 61 centimetrů. Při výšce hladiny 50 až 61 centimetrů smí vyjet denně maximálně 63 lodí. Pokud hladina vystoupá nad 61 centimetrů, denně na řeku může 180 plavidel. Splouvání Teplé Vltavy končí 31. října. "Největší nápor bývá o prázdninách, nejméně lidí pak chce na vodu vyrazit v květnu nebo v říjnu," dodal Dvořák.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist