https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/np-sumava-uz-ma-letos-15.000-krychlovych-metru-kurovcoveho-dreva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NP Šumava už má letos 15.000 krychlových metrů kůrovcového dřeva

27.6.2019 00:20 | VIMPERK (ČTK)
V šumavském národním parku je letos připraveno ke zpracování už 15.000 krychlových metrů dřeva napadených kůrovcem. / Ilustrační foto
V šumavském národním parku je letos připraveno ke zpracování už 15.000 krychlových metrů dřeva napadených kůrovcem. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V šumavském národním parku je letos připraveno ke zpracování už 15.000 krychlových metrů dřeva napadených kůrovcem. Je to výrazně více než ve stejnou dobu v minulých letech. NP Šumava předpokládá, že počet stromů napadených kůrovcem ještě zásadně vzroste. Park uzavřel před sezonou dohodu s 64 firmami na těžbu a zpracování dřeva. Nyní shání další, jelikož nasmlouvané společnosti nestačí napadené stromy zpracovávat. Včera to řekl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
 

"Na letošní rok máme plán těžby 140.000 krychlových metrů dřeva. Zůstává otázkou, kolik z toho bude kůrovcového," uvedl Dvořák. NP Šumava se domnívá, že většinu bude tvořit takzvaná nahodilá těžba. To znamená zpracování dřeva zasažené škůdcem. "Po teplém dubnu přišel chladnější květen, kdy u nás na Šumavě sněžilo i mrzlo, což kůrovce zbrzdilo. Ovšem červen je opět extrémně teplý a suchý. Další vývoj kůrovce ovlivní počasí. Pokud bude nedostatek srážek, dá se očekávat masivní rozmnožení kůrovce," řekl Dvořák.

Dodal, že podobně jako v jiných lesích i na Šumavě postrádají firmy na zpracování dřeva. "Nové rámcové dohody jsme letos na jaře uzavřeli s 64 dodavateli. Jejich kapacity však na naši poptávku nestačí. Některé minitendry na těžební práce takzvaně propadají. Proto hledáme další dodavatele, kteří pomůžou se zpracováním kůrovce," řekl náměstek ředitele Národního parku Šumava Jan Kozel.

Loni šumavský národní park vytěžil více než 250.000 krychlových metrů dřeva, což bylo výrazně více než v minulých letech. Nárůst způsobila likvidace následků polomů z let 2017 a 2018. Kůrovcové dřevo představovalo z celkového objemu asi 50.000 krychlových metrů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist