Nymburk se soudí s Azosem, chce zastavení jeho provozu
Město požaduje zastavení provozu kvůli ochraně obyvatel a zpochybňuje i fakt, že integrované povolení, které AZOS má, je povolením k provozu kataforézní a zinkovací linky. "Zástupci města mají potřebu se svých občanů zastat. Přehlížet tolik vjemů, petice, zjištění policie i veřejnost v síni mně přijde pokrytecké. Nás zajímá to, zda produkce žalovaného zapáchá, nebo ne," uvedl právní zástupce města Bohuslav Sedlatý. Již dříve řekl, že problémy začaly v lednu 2014, kdy byl AZOS uveden do provozu.
Protistrana argumentuje tím, že má odborné posudky včetně výsledků měření České inspekce životního prostředí a Státního zdravotního ústavu, které žádné nadlimitní hodnoty nezjistily. Naopak město operuje jen neoficiální zprávou a svědeckými výpověďmi, tvrdí firma. Zároveň podle právní zástupkyně firmy AZOS není jisté, zda zápach vychází z firmy, neboť v průmyslové zóně, kde je umístěna, funguje i sladovna a další provozy.
"Naše výroba není žádný lehký provoz, nevyrábíme rohlíky, ale těžký chemický provoz, což bylo v předchozích schvalovacích procesech známo. Společnost AZOS má všechna povolení a splňuje všechny podmínky, nelze zastavit provoz jen proto, že ho obyvatelé už nechtějí," řekla Krbcová.
Firma AZOS dosud nemá dodatečné stavení povolení, o jehož udělení rozhodují stavební úřady v Kolíně a Praze; Nymburk byl z rozhodování vyňat kvůli podjatosti. Podle Krbcové však integrované povolení k provozu stačí. Integrované povolení bylo podepsáno za minulého vedení města v čele se současným hejtmanem kraje Milošem Peterou (ČSSD).
Kataforézní a zinkovací linka firmy je v budově ze 60. let minulého století. Podle města je takový stav absolutně nevyhovující. AZOS opět argumentuje platným integrovaným povolením, které podle něj situaci řeší.
Soud vzhledem k rozsáhlosti listinných důkazů jednání přerušil na neurčito, pokračovat bude dalšími důkazy včetně výslechu svědků.
Krajský úřad Středočeského kraje již 15. dubna nařídil zastavit provoz kataforézní a zinkovací linky společnosti, ta se ale proti verdiktu včetně udělené třistatisícové pokutě odvolala.
reklama