NYT: Američané chtějí postavit uhelnou elektrárnu bez emisí
O projektu elektrárny bez emisí nazvaném FutureGen se uvažuje již od roku 2003. Podle amerického ministerstva energetiky však bylo nutné nejprve podepsat dohodu se společnostmi, které projekt podpoří 250 miliony dolarů. Celková odhadovaná suma je miliarda dolarů. Ochránci životního prostředí ale prohlášení kritizují. Tvrdí, že jeho účelem bylo odvrátit pozornost od toho, jak americká delegace blokuje diskuzi o nových mezinárodních závazcích na snížení emisí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů, píší New York Times.
Rozhovory v Montrealu jsou součástí mezinárodního boje proti emisím skleníkových plynů, který začal v roce 1988 na torontské konferenci o klimatických změnách. Vědci se shodli na tom, že globální oteplování souvisí s rostoucí koncentrací skleníkových plynů v atmosféře. V roce 1992 proto vznikla Rámcová úmluva OSN o změně klimatu, tato dohoda však neobsahovala žádný závazný limit na emise. Kjótský protokol, který vstoupil v platnost tento rok, je dodatkem k původní dohodě a obsahuje již závazné cíle. Neúčastní se jej však všechny státy.
Protokol ratifikovalo 150 zemí, ale závazné podmínky se týkají pouze třicítky industrializovaných států. Největší producent oxidu uhličitého na světě, Spojené státy, protokol nepodepsal. I rychle rostoucí obří země rozvojového světa, Čína a Indie, nadále nehodlají akceptovat omezení týkající se emisí, napsaly New York Times.
Podle článku Andrewa C. Revkina v deníku New York Times ze dne 7. 12. 2005
reklama