NYT: Američtí studenti bojují proti oteplování rychlou sprchou
Hlavice sprchy. Podmínky zveřejnění této fotografie upravuje Volná licence GNU pro dokumenty. Jedná se o materiál pocházející z hesla Wikipedie "Shower. | |
Foto: DO'Neil/Wikimedia Commons |
Jedenadvacetiletý student ekonomie Brown vzpomíná na maratonského běžce, který bydlel v témže domě minulý semestr: "Jednou ráno vyšel ze sprchy a volal: Dvě minuty a osmnáct vteřin! Zkus to překonat, Lucasi!"
Podobně jako v novém domě s názvem SEED (Studentský experiment v ekologickém designu) to chodí i na jiných školách - od menších uměleckých škol, jako je Oberlin nebo Middlebury, až po veřejné univerzity. Zatímco předchozí generace se zaměřovaly na recyklaci a čištění řek, tito studenti chtějí čelit globálnímu oteplování hledáním způsobů, jak redukovat uhlíkové emise ve vlastním životě. A začínají s tím právě na svých univerzitách.
Životní prostředí je podle nich široce propojené se sociálními a ekonomickými aspekty. Svou pozornost věnují i stěhování rodin s nízkými příjmy po hurikánu Katrina a vytváření tzv. "zelených límečků" - pracovních míst v lokalitách, jako je jižní Bronx. Tato úloha je podle nich důležitá a navíc mísí idealismus, praktický přístup, komunitní život a zábavu, píše deník New York Times.
"Není to o tom, říkat lidem, že musí dělat tohle a tamto," řekl Brown deníku New York Times. "Jde o zakotvení principu udržitelnosti do našeho života," dodal. Studenti plánují organické zahrady a soutěží v olympiádě o energeticky nejúspornější domácnost. V loňském roce zvítězili studenti, kteří se dva týdny nesprchovali. "Toto je generace, která vnímá svět jako poničený," říká David Orr, profesor environmentálních studií v Oberlinu. "Podobné projekty," tvrdí, "pomáhají mladým lidem najít způsob, jak náš svět znovu slepit."
Nápad vznikl vloni na jaře, když se Lucas Brown a další dvě zakladatelky SEEDu Kathleen Keatingová a Amanda Medressová zapsali do kurzu ekologického designu doktora Orra. Studenti přesvědčili univerzitu, aby jim přenechala starý dvoupodlažní dům. Ale než se do něj mohli nastěhovat, potřebovali z něj udělat energeticky šetrné bydlení. Studovali využití energie a vody, izolaci, topení, chlazení, ale také financování. Radili se s místními odborníky na udržitelný rozvoj, Brown uplatnil své tesařské dovednosti a zdokonalil odvětrávání. Univerzita na obnovu domu věnovala 40 000 dolarů.
Studenti se nastěhovali loni v září. Celý rok se všichni učí v jedné místnosti, aby nemuseli svítit v dalších prostorách. Vytvořili si vlastní kompost, snížili vytápění a odpojili elektrické spotřebiče. Nemají televizi, ale zdá se, že nikomu nechybí. Dům je rozdělený na dvě části, přičemž každá má kuchyň s ledničkou. Mladí lidé se rozhodli jednu z nich odpojit, a ušetřit tak více energie, napsal deník New York Times.
Když je hezké počasí, obyvatelé domu pořádají venkovní grilování. Při něm nabízejí i prohlídku domu, aby předvedli, jak sbírají vodu ze sprchy a z umyvadla do kbelíků a znovu ji využívají ke splachování záchodu. Trhákem celé prohlídky je koupelna. Kromě měřiče času na dobu sprchování obsahuje také motivační doplňky - kupříkladu fotografii bývalého senátora Johna Edwardse umístěnou na stropě sprchového koutu. Nikdo se přece nechce dlouho mýt, když se na něj někdo dívá. Senátor je podle studentů jedním z těch, jejichž politika podporuje globální oteplování.
Dům se směsí nábytku z druhé ruky, plakáty a koly zaparkovanými v obývacím pokoji je oblíbeným místem setkávání studentů se zájmem o životní prostředí. Jedna obyvatelka domu vytvořila cedule nabádající návštěvníky, aby zhasínali světlo a odpojovali elektrická zařízení. Nápis vedle elektrického piana v obývacím pokoji hlásá: "To byla skvělá muzika! Teď si běž udělat úkoly a nezapomeň mě odpojit." "Moje piano je jednou z mých slabostí," řekl New York Times Lucas Brown. Přiznává se k ještě jedné. "Někdy si po závěrečných zkouškách dopřeji koupel a pivo." A časový měřič? "Schovám ho," směje se.
Podle článku New York Times z 26. 05. 2008.
reklama
Online diskuse
Úroveň - 10. 6. 2008 - DanaMě by zajímalo, co konkrétně děláte vy. Kromě nadávek na Ekolistu. Např. jak dlouho se sprchujete, pokud se přímo nekoupete ve 100 litrové vaně. necháváte puštěnou vodu při holení či čištění zubů,...? Tomu se říká malá ekologie. Ale na tu vy zvysoka..., že? Jste uštěkaný vzteklý Bedřich. Anebo ho ze sebe děláte. Ale proč, vrtá mi hlavou? |