NYT: Australané se bojí klimatických změn více než terorismu
Hořící buš v západní Umině, Austrálie. Tato fotografie je zveřejněna pod licencí GNU Free Documentation License (Svobodná licence GNU pro dokumenty). Využívá materiál z článku "bush fire". | |
Foto: Daniel Bryant/wikipedia.orgwikipedia.org |
Průzkum provedený United States Studies Center byl zveřejněn den poté, co vládní vědecké centrum přišlo se zprávou, že růst teplot a nedostatek dešťových srážek nevyhnutelně Austrálii zasáhne. Zpráva také hovoří o tom, že je potřeba se zaměřit na zmírnění dopadů klimatických změn více, než činí dnešní politická praxe. Hlavní snahou australské vlády je snížení produkce emisí skleníkových plynů, píše deník New York Times.
Extrémní jevy v počasí, včetně sucha, které v některých oblastech Austrálie přetrvává již šestý rok, obrátily pozornost veřejnosti k problémům změn klimatu. Očekává se, že se klimatické změny stanou hlavním tématem nadcházejících parlamentních voleb.
Minulý týden vydala vládou financovaná Vědecká organizace Commonwealthu pro výzkum a průmysl (CSIRO) zprávu, podle které se do roku 2030 zvýší teplota o 1 stupeň Celsia. Podle zprávy bude také přibývat dnů, kdy teplota převýší 35 °C, a nad oblastí jižní Austrálie se bude snižovat počet přeháněk. „Klimatická změna je realita, která velmi ovlivní životy lidí, a je velmi pravděpodobné, že změny ve světovém klimatu budou v následujících stoletích větší, než jaké v současnosti pozorujeme,“ říká zpráva.
K zájmu o klimatické změny přivedly Australany současné problémy s lesními požáry. Ačkoli jaro začalo v Austrálii teprve před měsícem, vzniklo v této době již padesát samostatných požárů, které zničily přes 30 000 hektarů buše a lesů. „Je velmi zajímavé, jak se mění chápání změn klimatu, z problému v oblasti životního prostředí je problém bezpečnosti,“ řekl New York Times Alan Dupont, který vedl telefonický průzkum veřejného mínění.
Zveřejněnou zprávu okomentoval i šéf australské policie Mick Keelty, který zmínil budoucí problémy, jako je nedostatek pitné vody, snížení úrody a častější záplavy. „Změny klimatu se stávají bezpečnostním problémem jednadvacátého století,“ prohlásil Keelty. Podle premiéra Johna Howarda je ale terorismus bezprostřednějším nebezpečím než klimatické změny.
Podle článku Tima Johnstona v New York Times ze dne 04. 10. 2007
reklama