https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nyt-dilema-v-peru-zdrave-zivotni-prostredi-nebo-zamestnanost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NYT: Dilema v Peru - zdravé životní prostředí, nebo zaměstnanost

30.6.2009 10:22 | PRAHA/LA OROYA (Ecomonitor)
La Oroya je hutnické město, které leží vysoko v Andách. Podle neziskové organizace Blacksmith Institute patří mezi deset nejvíce znečištěných míst světa, píše deník New York Times.
 

Ruda obsahující olovo.
V peruánských Andách se vyskytuje ruda obsahující několik různých kovů - měď, zinek, stříbro, olovo, indium, bismut, zlato, selen, tellur a antimon. Její těžba a zpracování dává místním lidem práci, ale zároveň poškozuje životní prostředí i zdraví obyvatel. Na ilustračním obrázku ruda bohatá na olovo.
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: United States Geological Survey

Život tamních obyvatel je v rukách amerického miliardáře Iry Rennerta, kterému patří obrovská průmyslová říše, včetně zdejší tavicí pece.

Peruánský provozovatel Doe Run Peru vede huť od roku 1997, přičemž se zavázal, že do deseti let oblast vyčistí. V roce 2006 byl tento termín prodloužen do října letošního roku. Společnost odklady zdůvodňuje poklesem cen barevných kovů a zároveň vyhrožuje, že vzhledem k finančním problémům pozastaví většinu výroby. Tři tisíce pracovních míst v huti a živobytí dalších tisíců lidí živících se činnostmi, které s jejím provozem souvisí, jsou tak ohroženy.

Ve městě La Oroya žije kolem 35 000 obyvatel. Lidé si zde povídají o množství olova v krvi jako jinde o počasí. 97 % dětí mladších šesti let má hladinu olova v krvi v množství, které je americkým Centrem pro kontrolu nemocí a prevenci (Centers for Disease Control and Prevention) považované za toxické. Uvádí to studie, kterou v roce 2005 vypracovali vědci na univerzitě v Saint Louis.

Lidé se tak ocitají v situaci, kdy zastavení provozu tavicí pece znamená na jedné straně zlepšení životního prostředí a zdravotního stavu obyvatel, ale na straně druhé ztrátu pracovních příležitostí. Město je tak striktně rozděleno na dva tábory.

Podobné dilema řeší indiánské obyvatelstvo i v jiných oblastech Peru, především v Amazonii. Tam také nedávno proběhly protesty původních obyvatel proti kontroverzním zákonům o využívání deštného pralesa těžařskými společnostmi. Poté, co spory mezi vládou a indiány přerostly v násilnosti, kongres zákony odvolal.

Lidé v oblasti La Oroya také protestovali - proti uzavření hutě. Vláda reagovala prohlášením, že provoz bude pravděpodobně otevřen až do říjnového termínu. Diskutovalo se i o možnosti zavedení nových pravomocí pro některé zaměstnance a místní obyvatele, které by jim umožnily větší kontrolu nad provozem.

Firma Doe Run Peru prohlásila, že toxické emise z pece se od roku 1997, kdy ji koupila od peruánské vlády, "dramaticky snížily". Toto snížení prý vedlo k "rapidnímu zlepšení" životního prostředí. Avšak výzkumníci, kteří případ zkoumali, tvrdí, že Doe Run Peru se jen snaží zmást úřady. Rok 1997 pro porovnání stupně znečištění prý použít nelze, protože právě tento rok kontaminace vzrostla, a firma přehlíží absolutní nárůst znečištění v oblasti.

Ekologičtí aktivisté z La Oroya vidí paralelu mezi strategiemi Doe Run Peru a strategiemi firmy Renco, Rennertovy holdingové společnosti. Přestože bohatství Iry Rennerta zůstává nedotčené, některé firmy holdingu se v USA potýkaly se stížnostmi na znečišťování životního prostředí a během posledního desetiletí zkrachovaly.

"Nacházíme se ve slepé uličce," říká Rosa Amarová, která stojí v čele skupiny místních ochránců životního prostředí. "Stále nemohu pochopit, proč jsme vystaveni rizikům amerických investic, aniž by nám byla zajištěna taková ochrana životního prostředí, jaká je ve Spojených státech amerických," dodává.

Podle článku Andrey Zaratové In the Andes, a Toxic Site Also Provides a Livelihood vydaného dne 24. června 2009 deníkem New York Times.


reklama

Kamila Pletánková
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist