NYT: Důsledky oteplování budou hrozivé, varuje studie
V každém případě svět projde závažnými změnami. Některé z nich mohou být prospěšné, většina však bude rozvratných, a všechny v rychlém tempu, napsali autoři studie, která byla tento týden publikovaná v časopise The Journal of Climate. "Otázka již nezní, zda tomuto problému budeme čelit, ale kdy mu budeme čelit," řekl Kenneth Caldeira, jeden z autorů studie, klimatolog ze Stanford University. "Můžeme se jím zabývat nyní, ještě předtím, než hrozně a nezvratně poškodíme klima, nebo můžeme čekat, až se nenávratné změny silně projeví," řekl Caldeira. "Jestliže jediné, co děláme, je snaha se tomu přizpůsobit, bude to jen horší a horší."
Vedoucí studie, Bala Govindasamy z kalifornské Lawrence Livermore National Laboratory, řekl deníku New York Times řekl, že změny způsobené člověkem zřejmě budou evidentní za 20 až 30 let. Vědci využívali počítačový model, který simuluje klimatický systém a tok oxidu uhličitého do atmosféry a zpět do půdy a oceánů. Mnoho simulací potenciálního lidského vlivu na klima se omezilo na následující století. V tomto případě však vědci jako počátek určili rok 1870 a model pak nechali běžet až za rok 2300. Autoři zdůraznili, že při tak velikém časovém rozpětí je nejistota velmi vysoká a studie tak má spíše ilustrovat šíři důsledků než je specifikovat.
Podle počítačového modelu stoupala ročně koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře každoročně o 0,45 procent. To je o něco málo méně než v současné době, kdy stoupá o 0,5 procent. I s touto nižší hodnotou se však koncentrace oxidu uhličitého oproti předindustriální době k roku 2070 zdvojnásobila, k roku 2120 ztrojnásobila a k roku 2160 zčtyřnásobila. Výsledky jsou podle Kennetha Caldeiry a dalších expertů střízlivé, protože počítačový model užitý pro studii měl tendenci Zemi "oteplovat" méně při stejném množství skleníkového plynu nahromaděného v atmosféře, než jiné klimatické modely, píší New York Times.
Podle článku Andrewa C. Revkina v deníku New York Times ze dne 2. 11. 2005
reklama