https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nyt-hledani-ropy-na-aljasce-omezuji-klimaticke-zmeny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NYT: Hledání ropy na Aljašce omezují klimatické změny

23.1.2004 13:59 | PRAHA/EADHORSE (EcoMonitor)
Ještě před několika lety byli zvyklí lidé hledající nová naleziště ropy na Aljašce zkoumat celou oblast arktického pobřeží i v prosincových sněhových bouřích, jezdit závějemi sněhu a snášet teploty 40 stupňů pod bodem mrazu. Jenže navzdory stále extrémnějšímu počasí se dnes zabývají jedinou otázkou: Dovolí jim oteplováním klimatu vyjet na cestu?
 

Konvoje ropných prospektorů mohou vyrážet na své hledačské cesty po oblasti North Slope pouze v době, kdy je křehký povrch tundry dobře zasněžený a umrzlý. Během posledních třiceti let se sezóna zmrzlé země zkrátila o celou polovinu, z dvou set dní na sto. Ochránci životního prostředí poukazují již dlouhou dobu na absurditu celé situace na Aljašce.

Aljaška.
Foto: Ivo Marák

Celá arktická oblast se otepluje a to díky působní emisí, které chrlí tovární komíny a výfuky automobilů, a přitom se zde neustále pokračuje v honbě za novými nalezišti fosilních paliv, které jsou primárním zdrojem znečištění. Nyní je tato obrovská planina místo věčného ledu zjizvená množstvím jezírek a křovinových porostů. Se vzrůstajícími teplotami narůstá poptávka po ropě ze Slope, které stále zůstává poslední velkou rezervací původní přírody. Úřad přírodních zdrojů je zavázán ústavou státu Aljaška nejen k ochraně země, ale i k hledání nových nalezišť ropy a zemního plynu ukrytého pod povrchem. Úřadu tak má právo vymezovat pravidla cestování po tundře.

Harry Bader, který má na starosti oblast North Slope, testuje jaký dopad na krajinu způsobí těžká technika, využívaná pro těžbu nebo pro dopravu. Každých čtrnáct dní v zimním období zkouší těžkou techniku na jednotlivých místech, kam se v létě vrací, aby zhodnotil škody způsobené místní flóře. Podle Badera je to jediná možnost jak nabídnout vládě i federálním úřadům to co chtějí a zároveň zavést přísná pravidla, za kterých by směla těžká technika vyjíždět do tundry. Po desetiletí se používal jednoduchý test, který měl zjistit zda těžká technika nepoškodí zeminu s houbami, lišejníky, porosty ostřice a ostatní vegetaci. Šest palců sněhu a stopa zmrzlé země, která se zjišťovala na prst tlustou železnou tyčkou zatlučenou do země, znamenalo, že konvoj smí projet. Jenže při tomto pravidlu se doba pro hledání nových zdrojů ropy neustále zkracuje, zatímco vláda požaduje nejméně 120 dní trvající sezónu.

Problémem podle ekologů zůstává zajištění dostatečné ochrany vegetace, která je důležitým zdrojem živin pro savce i ptactvo, stejně jako ochrana trvale zmrzlé země. Vegetace se udržuje na vrstvě organické půdy ležící na vrstvě minerální zeminy a pod ní se nachází trvale zmrzlá půda. Jestliže je pokrývka sněhem nedostatečná a půda se stává měkčí, může dojít k poškození organických vrstev půdy a stopy po těžké technice v ní zůstávají celé roky. Může dojít i k zjizvení země tak hlubokému, že se dostane až na pevně promrzlé podloží, které díky tomu začne tát a celá lokalita bude trvale podmáčená a zcela bez vegetace, nebo se změní původní druhy rostlin a zvířata závislá určitém druhu potravy budou strádat.

Podle článku Andrewa C. Revkina New York Times 13. 01. 2004.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist