NYT: V Antarktidě mizí ledovce rychleji, než vědci předpovídali
Studie se od sebe dosti liší v odhadu, kolik vody takto do oceánů přibývá. Podle obou autorů však jejich výzkumy potvrzují nedávné zjištění, že globální oteplování pravděpodobně zvýší hladiny oceánů více, než se předpokládalo. Předchozí předpovědi spoléhaly na to, že v Antarktidě i v Grónsku bude více sněžit, protože oteplování zvlhčí vzduch, a ztráty zalednění tak budou kompenzovány novým sněhem.
Nejvíce ledovců mizí na západě Antarktidy, kde teplejší vzduch a mořská voda způsobily odlomení obrovských ker podobných střeše klobouku. To pak vnitrozemským ledovým krám umožňuje pohybovat se snadněji směrem k pobřeží. První výzkum, který vedl vědec H. Jay Zwally z NASA, používal satelity a letadla k měření změn v hloubce ledové vrstvy v Antarktidě a Grónsku v roce 2002. V Antarktidě byl zjištěn úbytek, zatímco v Grónsku ledu mírně přibylo, uvádí New York Times.
Druhá studie, kterou provedli vědci z University of Colorado, sledovala změny mezi roky 2002 až 2005. Vědci využívali pomoci satelitů, které dokáží detekovat i drobné změny v gravitačním poli Země, díky čemuž může být odhadnuta hmotnost vody v ledovém pokryvu. "Tyto změny jsou pravděpodobně dobrým indikátorem změny klimatu," řekla Isabella Velicognaová, hlavní autorka druhé studie.
Podle článku Andrewa C. Revkina v deníku New York Times ze dne 3. 3. 2006
reklama