NZ Herald: Ekologové žalují Exxon Mobile za globální oteplení
Ředitel britského Climat Initiatives Fund Simon Retallack potvrdil, že výzkum je ve fázi přesných výpočtů ekonomických škod vyplývající z nárůstu teploty zemské atmosféry. Fond v minulosti již vedl celou řadu soudních pří, podobných té proti Mobilu, včetně bitvy s australskými firmami kvůli vysychání a poškození Velkého bariérového útesu. Případ Exxon Mobil je založen na dvou studiích. První z nich sepsali vědci z Rocky Mountaines Institutu v Coloradu. Spočítali celkový objem emisí, za kterými stojí společnost Exxon Mobil, všechny její předcházející firmy a zákazníci až k zakladatelské Standart Oil, která byla založena 1882. Ukázalo se, že hlavní část klimatických změn způsobili zákazníci, kteří spalují naftu. Nárůst druhého nejdůležitějšího skleníkového plynu, metanu, naopak společnost ovlivnila jen minimálně a její vliv na úroveň oxidů dusíku v atmosféře byl "zanedbatelný". Vědci z novozélandského NIWA použili tyto podklady pro počítačový model globálního klimatu, který vypočítal, že společnost Exxon Mobil je zodpovědná za 3,4 - 3,7 % z teplotního nárůstu o 0,6 C od roku 1882, stejně tak za 2 % ze zvýšení hladiny světových moří o 8 cm.
Podle Simona Retallacka studie vyčíslila jakou cenu mají škody způsobené globálním oteplením pro obyvatele Země, pro farmáře postižené suchem nebo pro obyvatele cejlonských a tichomořských ostrovů, jejichž domovy jsou čím dál více postihovány bouřemi a zvýšenou hladinou oceánu. "Sice si můžeme říct, že nejhorší co se může stát je zničená úroda. Jenže, globální oteplování neznamená jen neočekávané počasí, ale i věci jako je tání ledovců. Z nich se uvolňuje obrovské množství vody, které pak ničí domovy ostrovních národů", dodal Retallack.
Společnost Exxon Mobil se nařčení nezamlouvá a poukazuje na fakt, že se jí od osmdesátých let podařilo snížit emise oxidu uhlíku v rafinériích a chemických továrnách o 200 milionů tun. Tiskový mluvčí Lauren Kerr navíc připomněl finanční podporu ve výši 100 milionů dolarů výzkumu univerzity Stanford na vývoj nových technologií, které by snížily produkci emisí skleníkových plynů.
Podle článku Simona Collinse The New Zealand Herald 18. 02. 2004
reklama