https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nzh-celosvetove-obchodovani-s-emisemi-bude-az-v-roce-2010
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NZH: Celosvětové obchodování s emisemi bude až v roce 2010

8.11.2006 01:17 | PRAHA/NAIROBI (EcoMonitor)
Dohodu o boji proti změnám klimatu, která by měla tvořit pevný základ pro mezinárodní obchodování s povolenkami na emise oxidu uhličitého, se již čtyři roky nedaří uzavřít. Prohlásil to šéf Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu (UNFCC) na zasedání v keňském Nairobi.
 

Elektrárna Dětmarovice (EDĚ)
Svět čeká na mezinárodní dohodou o obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů
Foto: Hugo Charvát/EkoList
Obchodování s povolenkami by mělo snížit objem vypouštěných emisí skleníkových plynů, které doprovázejí růst bohatství i moderní styl života. Celosvětový trh by měl umožnit státům, které produkují příliš mnoho emisí, nakoupit si kredity na jejich vypouštění u zemí, které prostředí neznečišťují. Systém obchodování by měl také snížit náklady na omezování emisí, které podle odborníků bude muset být skutečně velmi rozsáhlé. Jenže dohoda o omezování znečištění se projednává již čtyři roky, řekl první den konference OSN o změnách klimatu ředitel Rámcové úmluvy OSN Yvo de Boer agentuře Reuters.

„Zklamání je zcela na místě,“ řekl de Boer. „Jde to velmi pomalu. Problém je, že řada států je v konfliktu zájmů, a to hned v několika rovinách.“ Podle ředitele UNFCC se například státy, které těží ropu, bojí limitů na emise skleníkových plynů a obyvatelé malých ostrovů se bojí, že jejich domovy zaplaví moře, jehož hladina v důsledku klimatických změn stoupá. Rozvojové země zase chtějí nejdříve vyřešit problém chudoby, který je trápí, a až pak řešit něco, jako jsou klimatické změny. Úmluva OSN také dohlíží na obchodování mezi bohatými a chudými státy, a tak by měla spojovat různé systémy obchodování s emisními povolenkami. Ty zatím fungují v Evropské unii a očekává se, že podobný systém bude i v USA, Austrálii a dalších zemích. „Myslím, že je čas, abychom začali s účtováním,“ řekl de Boer. Podle něj průmyslové země chtějí, aby byla cena povolenek zcela jasná do roku 2010. Dohoda o obchodování však nezačne platit dříve než v roce 2012.

Za prvních devět měsíců roku 2006 vzrostl trh s emisními povolenkami na téměř 22 miliard dolarů, dosáhl tak hodnoty o více než polovinu vyšší než v roce 2005, kdy to bylo jen 11 miliard dolarů. Obchoduje především Evropská unie, jejíž systém ETS je vzorem pro světový trh. Celosvětově je největším obchodníkem Velká Británie, která stojí za téměř polovinou všech nákupů od chudých zemí. Na druhou stranu evropský systém obchodování kritizují ochránci životního prostředí s tím, že politici jsou příliš benevolentní k těžkému průmyslu, a tak limity nejsou dostatečné. Například podle Steva Sawyera z Greenpeace je potřeba investovat do čistých technologií, jinak se celé obchodování stává záležitostí pro spekulanty.

„Je potřeba říct, že jsme skutečně na začátku,“ říká Peter Koster, výkonný ředitel Evropské klimatické burzy (ECX). „V tuto chvíli běží obchodování na regionálních trzích v Evropě, v USA a na Dálném východě. Bude to trvat několik let, možná desetiletí. Ale jednoho dne budou nakupujících a prodávajících miliardy.“

Podle článku Gerarda Wynna New Zealand Herald 07. 11. 2006.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist