https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/o-cenne-prirodni-uzemi-u-nemanic-bude-s-vlastnikem-pozemku-pecovat-i-chko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

O cenné přírodní území u Nemanic bude s vlastníkem pozemků pečovat i CHKO

18.5.2023 02:31 (ČTK)
Tužebníkové lado v Nivě Nemanického potoka.
Tužebníkové lado v Nivě Nemanického potoka.
Foto | Kateřina Marková / AOPK ČR
O cenné přírodní území Niva Nemanického potoka, které patří mezi evropsky významné lokality Natura 2000, budou společně pečovat ochránci přírody se zemědělcem vlastnícím pozemky. Dohodu o způsobu hospodaření a o péči podepsali ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) František Pelc a většinový vlastník pozemků Štěpán Bečvář. Zemědělec se dobrovolně zavázal, že bude dodržovat některé konkrétní postupy, AOPK slíbila finanční podporu některých opatření. Téměř sedmisethektarové území v CHKO Český les na Domažlicku je cenné mimo jiné díky výskytu vzácných druhů orchidejí, hmyzu, ptáků či obojživelníků, řekl ČTK ředitel CHKO Český les Tomáš Peckert.
 

Je to podle něj první komplexní dohoda, která upravuje zemědělské hospodaření v chráněných územích ve správě AOPK. "Veřejnoprávních dohod s různými vlastníky, kteří mohou získat na péči o chráněné území finance, jsme vloni po celé ČR uzavřeli kolem tisícovky. Tato dohoda je však výjimečná zejména v tom, že obsahuje i dobrovolný závazek hospodáře. Takového přístupu si opravdu ceníme, ochrana přírody se totiž neobejde bez lidí, kteří v krajině hospodaří," konstatoval ředitel AOPK František Pelc.

"Dříve zde stávalo několik obcí a místní lidé své louky pravidelně obhospodařovali. Snažíme se na jejich extenzivní hospodaření navázat, abychom pomohli uchovat a rozvíjet toto výjimečné přírodní prostředí," uvedl většinový vlastník pozemků Bečvář.

Mokřady, rašeliniště, louky a rákosiny protkané meandrujícími potoky a lužními lesy u Nemanického potoka patří k nejcennějším územím v Plzeňském kraji. Niva potoka leží v první a druhé zóně CHKO Český les a jsou tam například rostlinná společenstva vstavačů prstnace májového a pleťového, z ptáků tam hnízdí třeba slavík modráček, jeřáb popelavý nebo hýl rudý, řekl Peckert. Vyskytují se tam i kriticky ohrožené mihule či vranky.

Se zemědělcem už ochránci přírody spolupracují delší dobu. Vzhledem k rozmanitosti území, které je domovem ohrožených druhů rostlin a živočichů s rozdílnými nároky, potřebují některá místa pravidelné obhospodařování a některá zas potřebují zůstat téměř bez zásahu. "Dohoda jen oficiálně ukotvila dlouhodobou výbornou spolupráci. Už víc než deset let společně zachováváme pestrost zdejší krajiny, pečujeme o vodní režim a podporujeme výskyt vzácných druhů," řekl Peckert. Uzavřená dohoda tak specifikuje různé způsoby péče, jako je například ruční kosení křovinořezem a shrabání a odvoz pokosené trávy, vybudování zelených pásů přilehajících k orné půdě, zákaz pěstování kukuřice na některých půdních blocích nebo udržování dvou sadů. "Jsou tam i dobrovolné závazky, třeba se na některých pozemcích garantuje i revitalizace vodního režimu," řekl Peckert.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist