https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/o-pet-oceneni-ekofilmu-soutezi-25-filmu-ze-14-zemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

O pět ocenění EKOFILMu soutěží 25 filmů ze 14 zemí

15.9.2021 16:37 | BRNO (Ekolist.cz)
Snímek Austrálie v plamenech.
Snímek Austrálie v plamenech.
Zdroj | Ekofilm
Z celkem 207 přihlášených filmů byla na letošní filmový festival ekologických filmů EKOFILM vybrána soutěžní pětadvacítka. Festivalová porota následně ocení nejlepší snímky v sekcích Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy. Kterýkoliv ze soutěžních filmů pak může získat některé ze zvláštních ocenění: Cenu ministra životního prostředí za nejlepší film a Cenu prezidenta festivalu. 47. ročník mezinárodního festivalu filmů s ekologickou tematikou proběhne 20.–23. října 2021 v Brně, slavnostní vyhlášení vítězů proběhne v pátek 22. října na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Tématem zejména doprovodného programu je zelená architektura.
 
„Na festival se letos přihlásily filmy, které zpracovávají dlouhodobá i zcela aktuální a gradující ekologická témata z různých koutů světa. Namátkou bych zmínila filmy o požárech, které trápí Austrálii a Kalifornii, snímky o ochraně pralesů, příběhy původních obyvatel Bolívie a Kambodže v boji proti korporacím či pohled na rozrůstající se sbírky vyhynulých druhů zvířat v muzeích," popisuje přístup dramaturgického týmu jeho vedoucí Jitka Kotrlová. Společným znakem soutěžních je aktivismus a konkrétní kauzy lidí, kteří bojují za zachování svého životního prostoru a takových lidských činností, které budou v rovnováze s přírodou. "Protože se letos přihlásily velmi kvalitní snímky, museli jsme některé odmítat s opravdu těžkým srdcem, věříme však, že diváci i porota náš výběr ocení,“ říká Jitka Kotrlová.

Dějištěm projekcí bude už tradičně brněnské Univerzitní kino Scala, kde proběhnou i diskuze v chill-out zóně. Promítat se bude i v Sále společenského centra ÚMČ Brna-střed. S nefilmovým programem se připojí Fakulta sociálních studií a centrem festivalu bude brněnské náměstí Svobody. Kromě soutěžních filmů nabídne festival i dva nesoutěžní snímky. Organizátoři lákají i na virtuální realitu, zahajovací hudební show kapely Brass Avenue, debaty, přednášky, program pro školy a rodinný den.

47. ročník nejstaršího evropského filmového festivalu s ekologickou tematikou EKOFILM se koná opět v Brně ve dnech 20. – 23. října 2021. Největší zastoupení má v letošní soutěži Německo s pěti filmy, po třech snímcích mají Česko a Nizozemsko, po dvou pak Belgie, Polsko a Slovensko. Vždy jeden film pak reprezentuje dokumentaristiku Austrálie, Francie, Indie, Itálie, Kanady, Spojených států amerických, Španělska a Velké Británie. S udílenými cenami je spojena i finanční odměna, porota mezi vítěze rozdělí v přepočtu zhruba 58 tisíc korun (2 733 amerických dolarů).


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist