https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/o-zakazu-kozesinovych-farem-snemovna-rozhodne-asi-az-na-jare
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

O zákazu kožešinových farem bude Sněmovna rozhodovat asi až na jaře

25.1.2017 12:26 | PRAHA (ČTK)
Na snímku kožešinová farma Vítějeves.
Na snímku kožešinová farma Vítějeves.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
O zákazu kožešinových farem, který by mohla přinést poslanecká novela o ochraně zvířat, bude Sněmovna rozhodovat asi na jaře. Její zemědělský výbor se dnes rozhodl až do půlky března prodloužit lhůtu na úpravy novely tak, aby se podařilo dospět ke shodě na její výsledné podobě.
 

Novelu předložilo pět desítek poslanců, což je čtvrtina členů dolní komory. Argumentovali hlavně tím, že podmínky na kožešinových farmách neodpovídají potřebám divokých zvířat, a etickými důvody. Oponenti zákazu se obávají mimo jiné toho, že by vedl ke vzniku nelegálních chovů mimo kontrolu Státní veterinární správy.

Farmy by podle předlohy měly skončit do roku 2019. Jejich provozovatelé by mohli žádat kompenzace od státu, ty by ale podle návrhu neměly být nárokové. Předloha by měla zakázat "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo primárně za účelem získání kožešin". Netýkala by se tedy třeba chovu králíků nebo nutrií.

Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání přečkala hlasování o návrhu na zamítnutí už v prvním čtení a nyní zamíří k posouzení do zemědělského výboru a do výboru pro životní prostředí. Budou na to mít tři měsíce místo obvyklých dvou.

Zemědělský výbor, který plénum určilo jako hlavní, se už loni na podzim shodl na tom, že podmínky pro chovy kožešinových zvířat by se měnit neměly. Novela i kvůli tomu čelila požadavku na zamítnutí už v listopadovém úvodním kole schvalování.

V Česku je podle informací, které zazněly při sněmovním projednávání, aktivních devět kožešinových farem. Nejčastěji se na kožešiny chovají norci a lišky. Ročně jich je zpracováno přibližně 20.000. Počet farem se dlouhodobě snižuje.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist