https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obama-prohlasil-za-narodni-pamatku-nova-uzemi-v-utahu-a-nevade
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obama prohlásil za národní památku nová území v Utahu a Nevadě

29.12.2016 10:21 | WASHINGTON (ČTK)
Obama použil zákon z roku 1906 na ochranu 5463 čtverečních kilometrů půdy v Utahu v oblasti kolem přírodních útvarů Bears Ears; na zbylých 1000 kilometrech čtverečních bude chráněna oblast Gold Butte v blízkosti Las Vegas
Obama použil zákon z roku 1906 na ochranu 5463 čtverečních kilometrů půdy v Utahu v oblasti kolem přírodních útvarů Bears Ears; na zbylých 1000 kilometrech čtverečních bude chráněna oblast Gold Butte v blízkosti Las Vegas
Americký prezident Barack Obama prohlásil ve středu za národní památku 6475 kilometrů čtverečních federální půdy ve státech Utah a Nevada, aby zabránil těžbě surovin a dalším aktivitám na územích bohatých na indiánské památky. Podle kritiků je oznámení Bílého domu další ukázkou sporné "půlnoční regulace", tedy série kontroverzních opatření, která dosluhující prezident podniká po listopadových volbách ve svých posledních týdnech ve funkci.
 

Obama použil zákon z roku 1906 na ochranu 5463 čtverečních kilometrů půdy v Utahu v oblasti kolem přírodních útvarů Bears Ears; na zbylých 1000 kilometrech čtverečních bude chráněna oblast Gold Butte v blízkosti Las Vegas. Bílý dům se pochlubil, že Obama využil tohoto zákona a dalších opatření k vynětí více půdy z rozvoje než kterákoli předešlá administrativa.

Rozhodnutí přivítali předáci indiánských kmenů Hopi, Navaho, Ute a Zuni, kteří se s pomocí právníků snaží o ochranu oblasti Bears Ears celá léta. Obamův výnos jim v těchto oblastech i nadále umožňuje kmenové obřady, sběr palivového dříví a bylin, lov, pastvu a rekreaci. Indiánská koalice původně usilovala o ochranu pro zhruba 7500 kilometrů čtverečních kolem Bears Ears.

Proti Obamově rozhodnutí se postavil guvernér Utahu a kongresová delegace tohoto státu. Kongresman Jason Chaffetz označil Obamův výnos za "půlnoční památník" a řekl, že bude v Kongresu pracovat na odvolání tohoto rozhodnutí. Chaffetz spolu s dalšími zákonodárci předložil návrh zákona, který by pro části Bears Ears vytvořil dvě chráněné oblasti o rozloze celkem zhruba 5000 kilometrů čtverečních, ale umožnil rozvoj v ostatních oblastech. Sněmovna reprezentantů USA o tomto návrhu zatím nehlasovala, uvedla agentura Reuters

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist