https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-a-kraje-mohou-zadat-o-dotaci-na-auta-s-alternativnim-pohonem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce a kraje mohou žádat o dotaci na auta s alternativním pohonem

2.11.2017 09:26 | PRAHA (ČTK)
Částka, o kterou mohou obce a kraje žádat, se liší podle typu zvoleného vozu. Pohybuje se od 50.000 korun do jednoho milionu.
Částka, o kterou mohou obce a kraje žádat, se liší podle typu zvoleného vozu. Pohybuje se od 50.000 korun do jednoho milionu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na auta s alternativním pohonem pro obce, kraje a jejich příspěvkové organizace vyčlenilo ministerstvo životního prostředí 100 milionů korun. O dotaci mohou zájemci žádat od dnešního dne až do 27. září 2018. Peníze mají podpořit nákup elektromobilů, aut s hybridním pohonem nebo na plyn. Uvedlo to ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě.
 

Částka, o kterou mohou obce a kraje žádat, se liší podle typu zvoleného vozu. Pohybuje se od 50.000 korun do jednoho milionu. Pro osobní auta je určeno až 250.000 korun, pokud zájemce zvolí variantu elektromobil. V případě plug-in hybridu je to 200.000 korun, u aut na stlačený zemní plyn (CNG) činí dotace 50.000 korun. Příspěvek lze využít i na nákup nákladních aut, minibusů či motorek. Konkrétní částka se opět liší podle typu vozidla. Nejvyšší je u minibusu do 7,5 tuny, kde je příspěvek jeden milion korun.

Ministerstvo již jednou podobnou výzvu vypsalo. Vyhovělo tehdy 143 žadatelům a podpořilo nákup 265 aut za 40 milionů korun. Většinou to byly elektromobily. V nové výzvě je oproti té pilotní několik změn. Mimo jiné se zvýšil příspěvek na osobní elektromobily o 30.000 korun na současných 250.000. "Nově je možné nákup vozidel hradit prostřednictvím operativního leasingu nebo i půjčky ze Státního fondu životního prostředí ČR s nulovým úrokem," jmenoval další změnu ministr Richard Brabec. Novinkou je také podpora plně hybridních vozů.

Dotace má přispět ke snížení emisí škodlivých látek z dopravy. "Doprava je stále jeden z hlavních faktorů znečištění ovzduší, každoročně nám přibývá 200 tisíc nových vozů a to samozřejmě významně dopadá na naše životní prostředí. Podpora alternativní dopravy s nízkými nebo nulovými emisemi by tak mohla našemu ovzduší postupně ulevit," uvedl ministr Brabec.

Ministerstvo upozornilo, že výzva je vypsaná jako nesoutěžní, to znamená, že na dotaci dosáhnou všichni, kteří splní dané podmínky, a to až do vyčerpání určené částky 100 milionů korun. Příspěvek mohou žadatelé zkombinovat se zvýhodněnou půjčkou od Státního fondu životního prostředí. Pro obce a kraje je bezúročná, pro společnosti s většinovým podílem obce je stanovený roční úrok jedno procento.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist