https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-a-spolky-stat-by-mel-ukoncit-pruzkumy-lokalit-pro-uloziste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce a spolky: Stát by měl ukončit průzkumy lokalit pro úložiště

3.1.2017 13:35 | PRAHA (ČTK)
O finálním umístění úložiště by měla vláda rozhodnout do roku 2025. Jeho provoz by pak měl začít po roce 2065.
O finálním umístění úložiště by měla vláda rozhodnout do roku 2025. Jeho provoz by pak měl začít po roce 2065.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | SÚRAO
Státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) by měla ukončit ve všech sedmi lokalitách geologický průzkum, skončila platnost povolení, tvrdí obce a spolky z Platformy proti hlubinnému úložišti. Platnost povolení pro stanovená průzkumná území zvažovaná jako budoucí úložiště vyhořelého jaderného paliva skončila podle nich 31. prosince. Platforma, kterou v říjnu založilo 14 obcí a 11 spolků, to včera uvedla ve svém prohlášení.
 

Mluvčí SÚRAO Ivana Škvorová včera řekla, že platforma proti hlubinnému úložišti nenavrhuje žádné alternativní řešení. "Zastavení průzkumných prací už v úvodní fázi, kdy se týkají sedmi lokalit, je jen prázdným gestem, vedoucím k odložení zodpovědnosti na budoucí generace," uvedla mluvčí SÚRAO

O finálním umístění úložiště by měla vláda rozhodnout do roku 2025. Jeho provoz by pak měl začít po roce 2065. Průzkum potenciálních lokalit pro vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu se týká Čertovky na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdalény na Táborsku, Čihadla na Jindřichohradecku, Hrádku na Jihlavsku, Horky na Třebíčsku a Kraví Hory na Žďársku.

"Sice byla v posledních dnech roku zahájena nová řízení o prodloužení platnosti o dva roky, ale rozhodnuto o nich bude až za několik týdnů, v případě nesouhlasu obcí a spolků spíše měsíců," uvedla platforma. Podle ní byla také povolení, jimž skončila platnost, vydána v rozporu se zákonem, a proto 18 obcí a šest spolků podalo už dřív na toto rozhodnutí ministra životního prostředí žalobu.

Platforma usiluje o to, aby zastavení prací bylo delší, a mohla tak být prodiskutována a přijata nová koncepce nakládání s radioaktivními odpady. Chce jasně definována kritéria, podle nichž bude místo pro úložiště vybíráno, a přijetí zákona posilujícího práva obcí. "Z pozice samospráv obcí a jejich občanů nevidíme za řadou roků žádný podstatný posun v problematice úložiště. V druhé polovině roku 2015 jsme se proti povolení průzkumů ohradili k soudu, ale soudní rozhodnutí stále není. A nyní státní instituce chtějí pokračovat opět proti vůli místních lidí," uvedl v citovaném prohlášení mluvčí platformy Petr Klásek, starosta Chanovic na Klatovsku.

Členové platformy uspořádají 22. dubna už 3. ročník celostátního Dne proti úložišti. Ve všech lokalitách se uskuteční řada veřejných akcí, dodal Klásek.

Podle SÚRAO schválila vláda koncepci nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem. "Politická reprezentace a odborná veřejnost si je vědoma toho, že hlubinné úložiště je dnes jediné, bezpečné a technicky proveditelné řešení, a to i v podmínkách ČR," dodala Škvorová.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist