https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-dostanou-366-mil.kc-na-elektromobily-ci-verejne-osvetleni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce dostanou 366 milionů Kč na elektromobily či veřejné osvětlení

9.4.2019 11:31 | PRAHA (ČTK)
Obce dostanou na investice pro zlepšení kvality života obyvatel 366 milionů korun.
Obce dostanou na investice pro zlepšení kvality života obyvatel 366 milionů korun.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) schválil 174 projektů z Národního programu Životní prostředí. Dotace míří například na rekonstrukci veřejného osvětlení, pořízení ekologických vozů nebo zlepšení zásobování pitou vodou. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.
 

"Díky nově schváleným dotacím z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR se na mnoha místech po celé České republice mohou pustit do připravovaných projektů," uvedlo ministerstvo.

Nejvyšší částku, téměř 100 milionů korun, si mezi sebou rozdělí 73 obcí, které leží na území národních parků. Jejich projekty zahrnují novou výstavbu nebo opravy turistických stezek, cest i chodníků, úpravy veřejných prostranství a modernizace obecní infrastruktury.

Zásobování pitnou by se mělo zlepšit ve více než 20 lokalitách, třeba v Sedleci-Prčicích dobudují vodárenskou soustavu, v Kateřinicích na Vsetínsku posílí zdroj pitné vody. Ekologické vozy si pořídí chomutovský zoopark, Technické služby Tábor nebo hlavní město Praha. V desítkách obcí se pak výměnou starých lamp za účinnější a zdravější světla sníží znečištění světelným smogem a zároveň ušetří za jejich provoz.

Ministr rovněž rozhodl o poskytnutí podpory na dva projekty v rámci takzvaných inovativních finančních nástrojů, kdy je kombinována evropská půjčka z Operačního programu Životní prostředí s dotací ze SFŽP. Města Kroměříž a Humpolec obdrží celkem zhruba 60 milionů korun na rekonstrukci chlazení zimních stadionů.

Seznam schválených projektů je zveřejněn na webových stránkách Národního programu Životní prostředí.

V rozdělování dotací bude ministerstvo ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR pokračovat i letos. "Počítáme s vyhlášením 17 dotačních výzev, ve kterých budou k dispozici téměř čtyři miliardy korun," uvedl Brabec. Seznam výzev, které se chystají nejen letos, ale i v průběhu dalších dvou let, žadatelé najdou v tříletém rámci Národního programu Životní prostředí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist