https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obce-nesouhlasi-s-doplatky-za-ulozeni-odpadu-na-skladku-v-caslavi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce nesouhlasí s doplatky za uložení odpadu na skládku v Čáslavi

10.3.2020 00:17 | ČÁSLAV (ČTK)
Osm obcí na Kutnohorsku nesouhlasí s požadavkem na doměření částek za ukládání odpadu na čáslavskou skládku. / Ilustrační foto
Osm obcí na Kutnohorsku nesouhlasí s požadavkem na doměření částek za ukládání odpadu na čáslavskou skládku. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Osm obcí na Kutnohorsku nesouhlasí s požadavkem na doměření částek za ukládání odpadu na čáslavskou skládku. Čáslav o to požádala krajský úřad, tvrdí, že by měla dostávat za ukládání odpadu více peněz. Okolní obce Žleby, Chotusice, Krchleby, Žáky, Vrdy, Vodranty, Drobovice a Petrovice I upozorňují na to, že zpětné doměření poplatku by jim způsobilo ekonomické problémy, chtějí se proti tomu bránit všemi zákonnými prostředky. Vedení Čáslavi se k situaci vyjádří ve čtvrtek na tiskové konferenci.
 

Některé z obcí musejí podle prohlášení zaslaného novinářům pozastavovat investiční akce, jako jsou opravy vodovodů, silnic a škol. Například Žleby s 1300 obyvateli by měly doplatit téměř milion korun, a to jen za období 2016 až 2018. Lze přitom předpokládat doplácení i za rok 2019 a také mnohonásobné zvýšení poplatku do Státního fondu životního prostředí.

Návrh Čáslavi podle obcí narušuje principy právního státu, například legitimního očekávání. Doplacení za rok 2016 po uplynutí promlčecí doby je podle nich navíc nemorální. "Z těchto důvodů již v současné době některé obce zvažují na protest proti jednání města Čáslav vystoupit z Mikroregionu Čáslavsko," píše se v prohlášení.

Starosta Čáslavi Vlastislav Málek (Čáslav pro všechny) už dříve řekl, že město přišlo na problém při kontrole v rámci daňového řízení. Například za předloňský rok na poplatcích dostalo 13,8 milionu korun, přitom by to podle starosty mělo být mnohonásobně více.

Každý původce odpadu by měl hradit poplatky vyměřené provozovatelem skládky. Sazebník je daný zákonem, menší část z poplatku připadá městům a větší Státnímu fondu životního prostředí. U pětiny z celkového objemu odpadu provozovatel poplatky vyměřovat nemusí a toto množství může být použito na takzvané technické zabezpečení skládky. Společnost AVE CZ odpadové hospodářství, která je majitelem a provozovatelem čáslavské skládky, podle Málka firmám část poplatků nevyměřuje a získává tím proti jiným provozovatelům konkurenční výhodu. Firma AVE to ale odmítá a tvrdí, že postupuje v souladu se zákonem. "Vždy odvedeme všechny poplatky, které máme povinnost vybrat," uvedla již dříve mluvčí firmy Pavla Ivácková.

Podle krajského úřadu bylo na podnět Čáslavi zahájeno kolem 330 správních řízení a dosud byla vydána dvě správní rozhodnutí. "Jedná se o správní řízení, která nejsou ukončena pravomocně. Zdůvodnění rozhodnutí nelze v této fázi řízení zveřejňovat či předvídat," uvedla Helena Frintová z krajského úřadu. Za jak dlouho by mohla být všechna řízení uzavřena, nelze vzhledem ke složitosti případu odhadnout.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist