https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obec-arnolec-na-jihlavsku-zpevnila-hraz-rybnika-poskozenou-bobry
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obec Arnolec na Jihlavsku zpevnila hráz rybníka poškozenou bobry

5.10.2019 00:30 | JIHLAVA (ČTK)
Obec Arnolec na Jihlavsku díky dotaci zpevnila hráz rybníka, již narušili chránění bobři evropští. / Ilustrační foto
Obec Arnolec na Jihlavsku díky dotaci zpevnila hráz rybníka, již narušili chránění bobři evropští. / Ilustrační foto
Foto | Mike / Flickr
Obec Arnolec na Jihlavsku díky dotaci zpevnila hráz rybníka, již narušili chránění bobři evropští. Hráz protékala, rybník byl poloprázdný, řekl starosta Ladislav Fiala. Oprava stála okolo půl milionu korun, peníze z operačního programu Životní prostředí pokryly náklady asi z 90 procent. Další rybník v této lokalitě plánuje opravit Lesní družstvo obcí v Měříně.
 

Rybník V sečích u Arnolce je podle webu ministerstva pro místní rozvoj první z kaskády tří rybníků na Kouteckém potoce. Hráz podle starosty nechala obec opravit loni na podzim, dělnici ji zpevnili kovovými sítěmi a kameny. Projekt obec dokončila letos. "Jsou to starosti a peníze navíc," řekl Fiala. Bobři se u obce podle starosty objevili před několika lety. Podmínky v okolí rybníka ale mění i kvůli kůrovcové kalamitě, obecní les tam je už skoro vykácený.

Na rybníku měřínského lesního družstva v této lokalitě podle prokuristy Pavla Bambuly také působili bobři, káceli stromy a poškodili hráz. "Ale řekl bych, že tam ta činnost v poslední době utichá," uvedl.

U Měřína na Žďársku vzdáleného od Arnolce jen několik kilometrů se před několika lety kvůli bobří hrázi zaplavovala silnice, podle starosty Jiřího Servíta to silničáři vyřešili a problémy přestaly. Bobři tam žijí u rybníka Polovec, ale drží se spíš u přítoku a do hráze se zatím nepustili. "Tam je bažina, takže to v podstatě necháváme na přírodě," uvedl.

Za škody způsobené bobry mohou hospodáři žádat stát o náhradu. Na Vysočině byly zatím podle krajských statistik vyplaceny tři v celkové výši 161.500 korun. První platba byla v roce 2011, poslední loni. Za škody přičítané vydrám bylo minulý rok na Vysočině 73 žadatelům vyplaceno přes 2,3 milionu korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist