https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obhajce-muz-obvineny-ze-zalozeni-pozaru-v-ceskem-svycarsku-bude-vypovidat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obhájce: Muž obviněný ze založení požáru v Českém Švýcarsku bude vypovídat

16.5.2024 09:06 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Následky požáru v Českém Švýcarsku.
Následky požáru v Českém Švýcarsku.
Zdroj | HZS ČR
Muž obviněný ze založení požáru v národním parku České Švýcarsko bude dnes u soudu vypovídat. ČTK to v SMS zprávě sdělil jeho obhájce Vít Pavko, který za ním ve středu byl ve vazební věznici. Před začátkem hlavního líčení ČTK a Českému rozhlasu řekl, že částečně prohlásí vinu. Případ největšího lesního požáru v historii ČR dnes otevře ústecký krajský soud. Pět minut před začátkem jednání se na chodbě shromáždili novináři, přišel jeden zástupce poškozených.
 
Bývalému dobrovolnému strážci rezervace hrozí za obecné ohrožení a poškození cizí věci až 15 let vězení. Způsobení obřího požáru opakovaně odmítl. Podle obžaloby, kterou má ČTK k dispozici, údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku.

"Má v úmyslu dnešního dne prohlásit vinu, pokud jde o všechny body obžaloby, kromě toho prvního, kromě Hřenska," uvedl obhájce. Založení obřího požáru obviněný několikrát odmítl prostřednictvím svého obhájce. Na únorovém vazebním zasedání v Děčíně však mlčení prolomil. Tehdy při příchodu do soudní síně novinářům sdělil, že národní park nezapálil. Naopak podle Pavka přiznává, že založil loňské menší požáry.

Žalobce muže viní z toho, že v noci z 23. na 24. července 2022 ve Hřensku v lokalitě Malinový důl úmyslně rozdělal oheň. Pomohl si přineseným lihem, zapalovačem a klestím, stojí v obžalobě. Vzniklý požár se následně rozšířil nejméně na 1100 hektarů, poničil 11 budov a podle obžaloby způsobil škodu okolo 270 milionů korun.

U složité likvidace obřího požáru téměř před dvěma lety se vystřídalo 6000 hasičů. Do boje s požárem byli nasazeni profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí. U hašení pomáhali policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a dobrovolníci. Zhruba šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili i v nemocnici. Museli se evakuovat obyvatelé několika obcí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist