https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obnova-starobyle-aleje-do-neratova-potrva-desitky-let-zacne-i-oprava-silnice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obnova starobylé aleje do Neratova potrvá desítky let, začne i oprava silnice

9.4.2023 00:35 (ČTK)
Opatovický kanál ze silnice do Neratova.
Opatovický kanál ze silnice do Neratova.
Foto | Petr1888 / Wikimedia Commons
Obnova starobylé aleje, která vede kolem úzké silnice z Lázní Bohdaneč do Neratova na Pardubicku, potrvá desítky let. Na postupu záchrany stromů a opravy komunikace se po letech domluvilo hejtmanství s ochránci přírody, uvedl kraj.
 

Silnice třetí třídy s alejí vede kolem Opatovického kanálu, technické památky, kterou Pernštejnové dokončili v roce 1521. Alej údajně vznikala už v té době. Mnohé lípy a duby usychají, kořeny zasahují do silnice i kanálu a podemílají břehy, křehké větvě se lámou.

"Při plánování rekonstrukce silnice a regenerace aleje jsme spolupracovali s odborníky z Mendelovy univerzity a s ochránci přírody. Společně jsme hledali nejlepší a nejcitlivější způsob, jakým situaci řešit. Obnova proto potrvá desítky let," uvedl náměstek hejtmana Michal Kortyš (ODS).

Mediální pozornosti se dostala alej v roce 2013, kdy Bohdaneč chtěla v aleji kácet desítky poškozených stromů. Podle ochránců přírody to bylo zbytečně moc. Sepsali pak petici, kterou podepsaly stovky lidí. Krajští silničáři stejně jako zástupci města na problém pohlíželi zejména z pohledu bezpečnosti dopravy.

Stromy, které jsou podle dendrologického posudku v nejhorším stavu, bude nutné podle nového posudku pokácet. Průběžně se budou sázet nové stromy, vybrané jsou duby letní. Zároveň se silnice posune dál od Opatovického kanálu, aby významnou památku neničila, uvedl kraj.

Silnice měří 1,2 kilometru. V první etapě, která je rozdělena na dva úseky, silničáři opraví úsek mezi sjezdem k Rybničnímu hospodářství po centrum obce Neratov. První úsek v délce 382 metrů vede od sjezdu k Rybničnímu hospodářství až po výhybnu u hospody U Čochtana. Je tam naplánovaná kompletní rekonstrukce komunikace včetně výměny zeminy v podloží.

Druhý úsek vede od výhybny u hospody U Čochtana po centrum obce Neratov a měří 796 metrů. Silničáři opraví povrch a sanují okraje komunikace. Na křižovatce z Bohdanče do Neratova vznikne okružní křižovatka. Povolení pro stavbu a pro vegetační úpravy by mohli mít silničáři koncem letních prázdnin.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist