https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obnoveny-kuks-ziskal-nejprestiznejsi-evropskou-pamatkarskou-cenu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obnovený Kuks získal nejprestižnější evropskou památkářskou cenu

16.5.2017 09:30 | TURKU (ČTK)
Jde o historický úspěch pro ČR, neboť je to poprvé, co památkářskou Grand Prix získal český projekt. Zrekonstruovaný hospital v Kuksu je nejnavštěvovanější státní památkou v hradeckém kraji, loni ho navštívilo 113.362 lidí.
Jde o historický úspěch pro ČR, neboť je to poprvé, co památkářskou Grand Prix získal český projekt. Zrekonstruovaný hospital v Kuksu je nejnavštěvovanější státní památkou v hradeckém kraji, loni ho navštívilo 113.362 lidí.
Obnova barokního areálu v Kuksu na Trutnovsku včera ve finském Turku získala hlavní ocenění Grand Prix Ceny Evropského kulturního dědictví Europa Nostra. ČTK to sdělil Jan Cieslar z Národního památkového ústavu (NPÚ). Nejvyšší ocenění dostalo ve finském Turku sedm nejlepších evropských památkářských projektů z širší skupiny 29 letošních držitelů ceny sdružení Europa Nostra.
 

Česká republika měla v klání o cenu Grand Prix dva kandidáty. Kromě Kuksu to byl také vzdělávací projekt NPÚ Památky nás baví.

Slavnostního vyhlašování "památkářských Oscarů" se ve Finsku zúčastnila i generální ředitelka českého Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, která ČTK řekla, že jde o "historický úspěch" pro českou republiku, neboť je to poprvé, co památkářskou Grand Prix získal český projekt.

"Je to obrovský úspěch české památkové péče a všech, kteří se jí věnují, NPÚ nevyjímaje," radovala se Goryczková.

Devětadvacet laureátů Ceny Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra 2017 bylo vyhlášeno už počátkem dubna. Zástupci Evropské komise a sdružení Europa Nostra je vybrali z více než dvou stovek zaslaných projektů.

V Turku se včera představily všechny úspěšné projekty a následně bylo vyhlášeno sedm držitelů hlavní ceny spojené s odměnou 10.000 eur (zhruba 265.000 Kč).

"Předpokládám, že tyto peníze budou vynaloženy na další zatraktivnění památky," řekla šéfka NPÚ. O konkrétním využití však ještě podle ní rozhodnuto není.

Včera podle Goryczkové porota znovu ocenila, že obnova Kuksu nebyla pojata pouze jako obnova stavby, ale celého komplexu.

"Obnova hospitálu Kuks, jako nedílná součást projektu ochrany budov a krajiny, je těch nejvyšších kvalit. Její víceoborový a mezioborový přístup považujeme za chvályhodný a měl by sloužit jako přesvědčivý příklad pro jiné projekty obnov v Evropě," uvedla v dubnu ve svém odůvodnění porota.

Ocenění Europa Nostra vzniklo před 15 lety a udílí se za mimořádný přínos v kategoriích památková péče, ve které uspěla obnova Kuksu, za výzkum, mimořádný přínos při péči o kulturní dědictví a v oblasti vzdělávání a osvěty, kde porotce zaujal projekt Památky nás baví. Ocenění se označuje za obdobu filmových Oscarů v oblasti památkové péče.

Hlavním turistickým magnetem Kuksu je prohlídkový okruh, prezentující historii rodu Šporků a fungování hospitálu od jeho výstavby až do současnosti.

Zrekonstruovaný hospital v Kuksu je nejnavštěvovanější státní památkou v hradeckém kraji, loni ho navštívilo 113.362 lidí. První rok po otevření památky po obnově v roce 2015 areálem prošlo rekordních téměř 140.000 lidí.

Rozsáhlá oprava kukského hospitalu stála téměř 440 milionů korun, obnovené byly vnitřní i vnější prostory, do podoby z počátku 18. století bylo navrácené nádvoří a obnovou prošla i bylinková zahrada za hospitalem. Oprava se týkala také bývalého hospodářského křídla, kde vzniklo výchovně-vzdělávací centrum.

Hospital dal na počátku 18. století vystavět František Antonín Špork za účelem péče o přestárlé a práce neschopné muže z okolí. Barokní areál je proslulý sochařskou výzdobou z dílny Matyáše B. Brauna.

Včerejší prezentace vítězných projektů a slavnostní vyhlášení cen byly součástí probíhajícího zasedání Kongresu evropského kulturního dědictví, který pod záštitou finského prezidenta Sauliho Niinista a za účasti eurokomisaře pro vzdělání, kulturu, mládež a sport Tibora Navracsicse pořádalo sdružení Europa Nostra.

Europa Nostra je panevropská federace neziskových organizací, kterou podporuje široká síť veřejných institucí, soukromých společností a jednotlivců. Organizace zahrnuje více než 40 evropských zemí. Jejím prezidentem je renomovaný operní pěvec Plácido Domingo.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist