https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obnovu-stromoradi-ve-zdaru-n.s.opatreni-proti-epidemii-nebrzdi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obnovu stromořadí ve Žďáru nad Sázavou opatření proti epidemii nebrzdí

4.3.2021 12:05 | ŽĎÁR N. S. (ČTK)
Akce začala ve druhé polovině února kácením uschlých, nemocných nebo poškozených stromů. Odstraněno jich bude 113, ale město nechá vysázet 384 nových dřevin. Ilustrační obrázek
Akce začala ve druhé polovině února kácením uschlých, nemocných nebo poškozených stromů. Odstraněno jich bude 113, ale město nechá vysázet 384 nových dřevin. Ilustrační obrázek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Práce na obnově stromořadí ve Žďáru nad Sázavou nová opatření proti epidemii nezastavila. Dělníci v pondělí pokáceli nemocné stromy v Bezručově ulici. Vzhledem k tomu, že jde o práci venku, město s žádnými komplikacemi nepočítá, řekla ČTK místostarostka Ludmila Řezníčková (ANO).
 

Akce začala ve druhé polovině února kácením uschlých, nemocných nebo poškozených stromů. Odstraněno jich bude 113, ale město nechá vysázet 384 nových dřevin. Dalších 70 stromů dá odborně ošetřit.

"Stromy, co se kácí, jsou různého stáří - od třeba špatně rostlých mladých stromů, které se dobře neujaly, až po smrky, které jsou na tom místě nevyhovující a část z nich je i napadená kůrovcem," řekl dendrolog a projektant Josef Souček. Sázet se ve žďárských ulicích budou druhy stromů, které se dokážou lépe vyrovnat se zátěžemi městského prostředí. Výsadba začne na podzim.

Návrh nové výsadby je podle Součka originální pro každou ulici. "Jedna je široká, druhá úzká, třetí orientovaná sever - jih," vysvětlil. Někde se budou sázet lípy a v Bezručově ulici, kde se dnes kácelo, to budou jilmy. Podle Součka to budou hybridy odolné proti chorobám tohoto druhu. "Právě v městském prostředí vykazují velkou toleranci jak vůči suchu, tak třeba proti zasolení a poměrně dobře rostou," řekl.

Na obnovu stromořadí za 4,8 milionu korun dostal Žďár nad Sázavou dotaci, která náklady pokryje asi z 60 procent. Letošní projekt navazuje na revitalizaci zeleně provedenou v roce 2018. Podle starosty Martina Mrkose (Žďár-živé město) tyto akce zapadají do širších snah radnice o zlepšování životního prostředí ve městě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist