https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obri-sklenik-na-rajcata-u-tlucne-zrejme-nebude-lide-ho-nechteji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obří skleník na rajčata u Tlučné zřejmě nebude, lidé ho nechtějí

5.6.2019 00:20 | TLUČNÁ (ČTK)
Obří čtyřhektarový skleník na rajčata v Tlučné u Plzně zřejmě nevznikne. / Ilustrační foto
Obří čtyřhektarový skleník na rajčata v Tlučné u Plzně zřejmě nevznikne. / Ilustrační foto
Obří čtyřhektarový skleník na rajčata v Tlučné u Plzně zřejmě nevznikne. Na haldách po těžbě uhlí ho chtěla postavit firma Pilsen Technologies. Sedm metrů vysokou stavbu na kopci nad Tlučnou ale obec ani místní nechtějí. Mají obavu, že bude v noci zářit a naruší krajinný ráz. Starosta Tlučné Jan Opl (Tlučeňáci) v pondělí řekl, že investor nechce jít do střetu s obcí a zamyslí se nad změnou projektu i lokality. Lenka Šantorová ze sekretariátu Pilsen Technologies na dotaz řekla, že firma upravuje projekt a hledá jinou lokalitu.
 

Obec má informace, že investor skleník stavět nebude, ale nemá oficiálně potvrzené. "Mají to pořád podané na stavebním úřadě v Nýřanech, kde je řízení pozastavené," uvedl Opl. Investor, který naposledy jednal s obcí v březnu, tam požádal společně o územní rozhodnutí a stavební povolení. Podle Ivany Škardové to bylo loni 2. července. Úřad nařídil doplnění spisu. "Řízení je přerušené, zatím to nedoplnili," uvedla. Mezní termín je 30. červen, který si může investor prodloužit. Pokud věci nedoplní nebo termín neprodlouží, úřad řízení zastaví.

Zastupitelé Tlučné projekt odmítli kvůli ochraně veřejného zájmu a nesouhlasu s územním plánem. "Odpor místních trvá," řekl Opl. Obec shání další vyjádření, které projekt odmítají, čerstvě má například verdikt České geologické služby a čeká na vyjádření báňského úřadu. "Připravujeme se dál, kdyby to chtěli realizovat," uvedl. Podle Opla je nad Tlučnou letecký koridor, kam by skleníky zářily.

O záměru se Tlučná dozvěděla až počátkem roku od krajského úřadu, který ji vyzval, aby se vyjádřila ke stavbě 14 kogeneračních jednotek na lehký topný olej o výkonu pět magawattů. S těmi obec zásadně nesouhlasí, obává se emisí a hluku. Vedle je les a zástavba. Investor tam chtěl navézt 110.000 kubíků zeminy, čímž by zvýšil kopec o tři metry. Obci vadí i zatížení při odvozu rajčat z farmy.

Pozemek s odvalem po těžbě uhlí, v němž podle Opla stále teploty dosahují 300 až 500 stupňů Celsia, patří Západočeským uhelným dolům, které ho pronajaly Pilsen Technologies. Investor už dříve uvedl, že chce ještě s Tlučnou jednat a že hledá jinou lokalitu. Podobné skleníky už prý roky bez problémů fungují například na Moravě.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist