https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obrovska-chaluhova-skvrna-na-floridske-plaze-zanasi-masozrave-bakterie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obrovská chaluhová skvrna na floridské pláže zanáší masožravé bakterie

3.6.2023 17:37 | MIAMI (ČTK)
Floridské pláže zaplavují chuchvalce ze zhruba 8000 kilometrů široké chaluhové masy, která pluje Atlantským oceánem. Hromady rozkládajících se řas představují vážná zdravotní rizika. Jsou totiž plné bakterií z rodu Vibrio, které mohou způsobit sepsi a následně i odumírání měkkých tkání, upozornil list The Guardian. Znepokojivé zjištění může také ohrozit letní turistickou sezónu, hroudy nahnědlých rostlin totiž provází štiplavý zápach podobný hnijícím vejcím.
 

Šíření bakterií, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy i smrt, je podle vědců částečně způsobeno znečištěním oceánů. Vzorky testované v Karibiku a v Sargasovém moři byly hojně zaneseny plasty, které v interakci s řasami a mikroby vytvořily "dokonalou patogenní bouři s důsledky pro mořský život i veřejné zdraví".

"Naše laboratoř ukázala, že tato Vibria jsou extrémně agresivní a dokáží vyhledat plast a přilnout k němu během několika minut," uvedl biolog Tracy Mincer. Pásmo mořských řas táhnoucí se od Mexického zálivu až k africkému pobřeží podle něj poskytuje dokonalou živnou půdu pro "všežravé" kmeny bakterií. Ty se zaměřují na rostliny, živočichy, i související "mikrobiální flóru", v níž se potenciálně nachází silné množství patogenů.

Současná situace znepokojuje obecní týmy, které mají za úkol odstraňovat z floridských pláží vyplavené chaluhy, aby byly atraktivnější pro turisty, i návštěvníky.

Floridské ministerstvo zdravotnictví doporučuje návštěvníkům pláží, aby se řasám vyhýbali, a varuje, že infekce způsobená bakterií Vibrio vulnificus "může být závažná pro lidi s oslabeným imunitním systémem, například pro ty s chronickým onemocněním jater".

Vyplavené chaluhy z pláží odstraňují posádky s těžkou technikou většinou brzy ráno poté, co inspektoři zkontrolují, zda v nich nejsou želví hnízda.

Pláže byly minulý víkend plné návštěvníků a Michael Zimmer, ředitel marketingu a rozvoje parků v okresu Miami-Dade, řekl, že cestovní ruch je "zatím dobrý".

Okres očekává, že letos vynaloží na odstraňování chaluh asi šest milionů dolarů (132 milionů Kč). Odstraňování řas z moře dříve, než jsou vyplaveny na břeh, není ani legální, ani žádoucí. Je to klíčový biotop pro kraby, krevety a další bezobratlé, kteří zase poskytují bohatý plovoucí "bufet" pro mořské ptáky, včetně racků či rybáků. Mikroby i plasty, které plavou v 13 tun těžkém chaluhovém koberci, však ohrožují i zvířata.

Vědci zaznamenali za posledních deset let obrovský nárůst chaluh a očekávají, že bude pokračovat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist