Observer: Obama má čtyři roky na záchranu Země, říká Hansen
Roční minima zaledněné plochy v Arktidě.
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Obrázek: NASA /Wikimedia Commons |
Vzrůstající emise skleníkových plynů již způsobují tání ledovců a hrozí nebezpečím světových záplav, do blízké budoucnosti musíme počítat s vymíráním celé řady druhů a také s podstatnou proměnou klimatu. Nemůžeme podstatné změny již dále odkládat, řekl Observeru Hansen. Musíme nastoupit novu cestu s touto novou vládou. Zbývají jen čtyři roky, ve kterých musí Spojené státy ukázat pozitivní příklad celému světu, stát se znovu vedoucí zemí, dodal Hansen.
Podle něj je současná koncentrace skleníkových plynů v atmosféře příliš vysoká, než abychom se mohli změnám klimatu zcela vyhnout. Nicméně současná úroveň nadále roste - a to navzdory snaze politiků i vědců. Podle Hansena mají teď USA politické svaly k tomu, aby se staly vůdčí zemí světa, které se podaří zastavit růst emisí. Musí se ale po osmi letech nicnedělání přestat tvářit, že změny klimatu nepředstavují problém, naopak USA musí přijmout svou roli jako největší producent emisí skleníkových plynů a nejsilnější ekonomika světa.
Podle Hansena systém obchodování s emisními povolenkami zkrachoval a měl by být nahrazen uhlíkovou daní, která by dopadla na všechny výrobce fosilních paliv. Zároveň se musí přestat budovat další uhelné elektrárny, což jsou podle Hansena nejhorší zdroje emisí skleníkových plynů, píše Observer.
Jim Hansen je šéfem Goddardova institutu vesmírných studií NASA a nositelem nejvyšší ochranářské ceny Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Jeho první varování před změnami klimatu pocházejí z roku 1988 a bývalá administrativa prezidenta Bushe se ho prý několikrát snažila umlčet, píše Observer.
Hansenův ústav sleduje změny teploty na stovkách míst na celém světě. Právě data shromážděná na jeho institutu ho vedla k tvrzení, že současné odhady vzrůstu hladiny moří jsou podhodnocené. Podle něj zpětná reakce klimatu povede ke zrychlení tání ledové pokrývky země. Podle studie skupiny britských, dánských a finských vědců, která byla publikována minulý týden, dojde k nárůstu hladiny světových oceánů a to o 1,4 metru. To by znamenalo ničivé záplavy, které by poškodily mnoho světových metropolí a nízkopoložené oblasti Nizozemí, Bangladéše a dalších zemí.
Podle článku Robina McKie zveřejněného v týdeníku The Observer dne 18. ledna 2009
reklama
Online diskuse
chcete-li se dozvědět více... (aneb kral muze byt i nahy) - 21. 1. 2009 - AlešPrincip předběné opatrnosti není na místě , za 20. století se oteplilo o 0,4°C , pravděpodobně vlivem slunce v 60tých letech se ochlazovalo a člověk vypouštěl CO2 dále. Klima se tedy chová nezávisle na produkci CO2 a omezením produkce nelze předchátzet změnám klimatu. Navíc i kdyby tomu bylo tak , jak říká teorie o skleníkovém efektu CO2 , oteplí se za 100 let tak o 2°C , což bude pro lidstvo jako celek spíše příznivé a pro naše bohaté potomky s novými technologiemi bude mnohem (řádově) levnější omezovat produkci CO2 než pro nás. Průměrný obyvatel země bude za 100 let 4x bohatší než dnešní Američan... |