https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/observer-obama-ma-ctyri-roky-na-zachranu-zeme-rika-hansen?ids%5Bxf326d34d79036d8f542acd318136e76d%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Observer: Obama má čtyři roky na záchranu Země, říká Hansen

20.1.2009 07:00 | NEW YORK/PRAHA (Ecomonitor)
Barrack Obama má pouhé čtyři roky na to, aby zachránil svět. Prohlásil to Jim Hansen, odborník na klima a vědec NASA, v rozhovoru pro týdeník The Observer. Hansen varuje, že jedině okamžitá akce nového prezidenta může zastavit zničující změny klimatu, které ohrožují Zemi.
 

Roční minima zaledněné plochy v Arktidě.
Roční minima zaledněné plochy v Arktidě.
Licence: Volné dílo (public domain)
Obrázek: NASA /Wikimedia Commons

Vzrůstající emise skleníkových plynů již způsobují tání ledovců a hrozí nebezpečím světových záplav, do blízké budoucnosti musíme počítat s vymíráním celé řady druhů a také s podstatnou proměnou klimatu. „Nemůžeme podstatné změny již dále odkládat,“ řekl Observeru Hansen. „Musíme nastoupit novu cestu s touto novou vládou. Zbývají jen čtyři roky, ve kterých musí Spojené státy ukázat pozitivní příklad celému světu, stát se znovu vedoucí zemí,“ dodal Hansen.

Podle něj je současná koncentrace skleníkových plynů v atmosféře příliš vysoká, než abychom se mohli změnám klimatu zcela vyhnout. Nicméně současná úroveň nadále roste - a to navzdory snaze politiků i vědců. Podle Hansena mají teď USA „politické svaly“ k tomu, aby se staly vůdčí zemí světa, které se podaří zastavit růst emisí. Musí se ale po osmi letech nicnedělání přestat tvářit, že změny klimatu nepředstavují problém, naopak USA musí přijmout svou roli jako největší producent emisí skleníkových plynů a nejsilnější ekonomika světa.

Podle Hansena systém obchodování s emisními povolenkami zkrachoval a měl by být nahrazen uhlíkovou daní, která by dopadla na všechny výrobce fosilních paliv. Zároveň se musí přestat budovat další uhelné elektrárny, což jsou podle Hansena nejhorší zdroje emisí skleníkových plynů, píše Observer.

Jim Hansen je šéfem Goddardova institutu vesmírných studií NASA a nositelem nejvyšší ochranářské ceny Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Jeho první varování před změnami klimatu pocházejí z roku 1988 a bývalá administrativa prezidenta Bushe se ho prý několikrát snažila umlčet, píše Observer.

Hansenův ústav sleduje změny teploty na stovkách míst na celém světě. Právě data shromážděná na jeho institutu ho vedla k tvrzení, že současné odhady vzrůstu hladiny moří jsou podhodnocené. Podle něj zpětná reakce klimatu povede ke zrychlení tání ledové pokrývky země. Podle studie skupiny britských, dánských a finských vědců, která byla publikována minulý týden, dojde k nárůstu hladiny světových oceánů a to o 1,4 metru. To by znamenalo ničivé záplavy, které by poškodily mnoho světových metropolí a nízkopoložené oblasti Nizozemí, Bangladéše a dalších zemí.

Podle článku Robina McKie zveřejněného v týdeníku The Observer dne 18. ledna 2009


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

chcete-li se dozvědět více... (aneb kral muze byt i nahy) - 20. 1. 2009 - lyn_x

Ale přesto ještě k tomu blogu:

http://www.agu.org/pubs/crossref/2007.../2007JC004095.shtml

zpochybňuje "tisíciletou" hlubokomořskou cirkulaci, což může mírně měnit některé závěry, i když jen kvantitativně.

A dále, cituji:
"The burning of all fossil fuels may realistically quadruple the CO2 concentration in the atmosphere, to a number as high as 1,000 ppm. That would still leave the atmosphere very comfortable for humans (who need 10,000 ppm to feel dizzy) and other animals and much better for plants. The warming expected out of the burning of all fossil fuels is close to twice the climate sensitivity linked to the CO2 doubling. ..."

Připouští možnosti znásobení koncentrace CO2 vlivem člověka a dále i nárůst teploty o 2 stupně celsia! (mimochodem, některé zdroje považují již koncentraci nad 600ppm CO2 za škodlivou pro člověka - při dlouhodobé expozici)

A dále:
"After a time scale comparable to 500 years, most of the added atmospheric CO2 is going to be reabsorbed by the Earth and its layers including the biosphere (because of a faster plant growth) and especially the ocean (whose absorption increases, and the carbon will be slowly moving to its deep layers whose capacity to store carbon is virtually unlimited)."

To jsou podle mého závěry, které nejsou konzistentní s "anti-alarmistickou" argumentací v článku, která tvrdí, že nejsme schopni předvídat chování klimatu. Dále tento závěr opomíjí působení zpětných vazeb, známých i neznámých, díky kterým nemůžeme jednoduše odpovědět, zda-li se s nárůstem CO2 Země vyrovná nastíněným způsobem.

..

Osobně souhlasím s tím, že modelování klimatu je extrémě složité a závěry jsou neprůkazné, ovšem nezavrhoval bych zlořečený "princip předběžné opatrnosti" .. sázka je totiž v tomto případě opravdu velmi, velmi vysoká.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist