https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obyvatele-provodina-vini-piskovnu-ze-zdravotnich-potizi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obyvatelé Provodína viní pískovnu ze zdravotních potíží

27.5.2002 13:29 | PROVODÍN (ČIA)
Na hluk, který působí pískovna těžařské firmy Provodínské písky v Provodíně na Českolipsku, si stěžují zdejší obyvatelé. Jsou přesvědčeni, že jim způsobuje zdravotní potíže. Starosta obce František Perun dnes pro ČIA uvedl, že u lidí se projevuje zhoršení zraku, nespavost, nevolnost a bolesti hlavy. "V okolí pískovny žije asi 100 lidí, kteří na negativní dopad pískovny upozorňují. Pro další obyvatele je ale firma zaměstnavatelem, proto si netroufnou ji kritizovat," řekl Perun.
 

Ekologické Hnutí DUHA upozorňuje, že třídírna hrubých písků používá vibrační technologii. Pomalé kmity vytvářejí tlakovou vlnu a chvění, v jehož důsledku vznikají nízkofrekvenční zvuky. "V České republice nejsou normy, které by předepisovaly jejich přípustné a pro zdraví bezpečné množství," upozornila Pavlína Lomičová z Hnutí DUHA, podle které vibrace poškozují i domy.

Těžařská společnost Provodínské písky ročně vytěží kolem 700 tisíc tun písku. Hlavními odběrateli jsou sklářský a slévárenský průmysl. Podle předsedy představenstva společnosti Vojtěcha Kříže kontrolovala parametry zkušebního provozu a hluk nové třídírny národní referenční laboratoř, výsledky posuzovali i hygienici. "Plníme mezinárodně platné normy, které povolují zatížení 90 decibelů. Přísnější je pouze dánská norma, která stanoví 85 decibelů. My se pohybujeme pod 80 decibely," řekl dnes pro ČIA Kříž.

Pískovny působí v Provodíně od roku 1913. V současné době firma zaměstnává přes 60 lidí. Loni hospodařila se ziskem 29,7 milionu korun při tržbách 241,522 milionu korun.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist