https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obyvatele-sidlist-tridi-odpad-mene-nez-lide-z-rodinnych-domu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obyvatelé sídlišť třídí odpad méně než lidé z rodinných domů

21.8.2018 00:20 (ČTK)
Obyvatelé sídlišť třídí odpad méně než lidé žijící v lokalitách se zástavbou rodinných domů. / ilustrační foto
Obyvatelé sídlišť třídí odpad méně než lidé žijící v lokalitách se zástavbou rodinných domů. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obyvatelé sídlišť třídí odpad méně než lidé žijící v lokalitách se zástavbou rodinných domů. Vyplývá to z kontrol v Hlučíně na Opavsku. Podle vedení města za to může anonymita sídlišť. Včera to řekla mluvčí města Ivana Gračková.
 

"Namátková kontrola kontejnerů na směsný komunální odpad ukázala, že obyvatelé bytových domů ještě zdaleka netřídí tak, jak by měli. Jeden z kontejnerů obsahoval zhruba 30 procent dále separovatelného odpadu, jako je papír nebo plasty, v dalším kontejneru to dokonce bylo až 50 procent tohoto odpadu," uvedla mluvčí.

Kontrola se podle ní uskutečnila včera. "Je to pro nás velké zklamání," reagovala na výsledek místostarostka Blanka Kotrlová (za ANO), která se kontroly zúčastnila. Podle ní za to může i anonymita sídliště. Protože v případě rodinných domů, kde má každá nádoba na odpad svého vlastníka, je situace mnohem lepší. "Tam se něco podobného už nestává. Budeme hledat jakékoliv další možnosti, jak i lidi z bytových domů motivovat k pečlivějšímu třídění," uvedla Kotrlová.

V Hlučíně to nebyla první taková kontrola, už v červenci se dělal obdobný test na sídlišti OKD, kde kontejnery na směsný odpad obsahovaly také vždy minimálně 30 procent papíru, plastů a dalšího odpadu, který by bylo možné vytřídit a dále zpracovávat. "Kontroly nebyly nijak pečlivé, nezabývali jsme se drobným odpadem v jednotlivých sáčcích, kam prostě lidé vyhodí kousek papíru nebo plastový kelímek. Posuzovali jsme vysypaný obsah kontejneru, kdy byly plastové i skleněné lahve nebo čisté kartonové krabice a kusy polystyrenu viditelné na první pohled. Ten, kdo je do kontejneru vyhazoval, prostě mohl jen udělat pohyb navíc, aby je umístil do správné nádoby," dodala vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Hlučín Soňa Prášková.

Roční poplatek za hospodaření s odpadem je v Hlučíně aktuálně 550 korun, přičemž od roku 2006 byla sazba poplatku 500 korun, na 550 korun se zvýšila po deseti letech v roce 2016. Město každoročně rozmisťuje další nádoby na separovaný odpad. Nyní je ve městě rozmístěno 50 kontejnerů na plasty, 49 kontejnerů na papír a více než 50 kontejnerů na sklo.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist