https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obyvatele-uhelne-nechteji-koukat-do-polskeho-dolu-zadaji-val
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obyvatelé Uhelné nechtějí koukat do polského dolu, žádají val

11.10.2019 00:20 | HRÁDEK N.N. (ČTK)
Obyvatelé Uhelné na Liberecku u česko-polské hranice nechtějí koukat do rozšiřujícího se polského dolu Turów. / Ilustrační foto
Obyvatelé Uhelné na Liberecku u česko-polské hranice nechtějí koukat do rozšiřujícího se polského dolu Turów. / Ilustrační foto
Foto | Anna Uciechowska / Wikimedia Commons
Obyvatelé Uhelné na Liberecku u česko-polské hranice nechtějí koukat do rozšiřujícího se polského dolu Turów. Po vlastníkovi dolu společnosti PGE žádají vybudování zalesněného valu, který by těžební jámu skryl. Navíc by přispěl ke snížení hlučnosti i případnému šíření prachu z dolu. Zástupci polské strany včera na jednání přímo v Uhelné ujistili, že jsou připraveni provést nějaká opatření, vybudování valu ale zatím v projektu neslibují.
 

"My ty vlivy dolu dneska vnímáme, ale jsou závislé na meteorologických vlivech. To znamená, že při severním proudění o dolu víme, jinak je tady klid, pohoda a jsme tady naprosto spokojení. Máme obavu z toho, že když se ten důl rozšíří, tak by mohlo dojít ke zhoršení situace," řekl Daniel Gabryš z Osadního výboru Uhelná. Problém je podle něj nejen hluk, ale i vizuální. Dnes důl téměř nevidí, protože ho skrývá les. "Tato přirozená bariéra ale s postupující těžbou zmizí a my nechceme nic jiného, než aby se ten les posunul," doplnil jeho kolega Milan Starec.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku je nejblíže právě Uhelná, ale také Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Tamní obyvatelé se obávají nejen hluku z dolu, ale také zvýšené prašnosti a ztráty vody.

Zástupci PGE se včera mohli přímo v Uhelné přesvědčit o tom, jak vidí důl a elektrárnu obyvatelé z druhé strany hranice, a že přímo z Uhelné bude do dolu vidět. "Jsem rád, že tu zazněl slib, že elektrárna zpracuje varianty, jak nějakou výsadbou zeleně a valem ten výhled odclonit a podle mého názoru to také zmenší dopady, které zatím investor zpochybňuje, to znamená hluk a vliv prašnosti na české území," řekl po jednání novinářům liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Na jednání ve Vratislavi minulý týden se podle hejtmana česká a polská strana dohodly, že si budou poskytovat data. "Polská strana by měla na hraně dolu pod Uhelnou vybudovat měřicí stanici na kontinuální měření hluku a česká strana se zavázala, že vybuduje na začátku Uhelné měřicí stanici na emise. Pokud se ukáže, že proti předpokladům investora budou překračovány limity, tak opakovaně od investora zaznívá, že případné dopady na české území bude kompenzovat. Bez toho monitoringu bychom to ale prokazovali těžko," dodal Půta. Domluvené je podle něj i rozšíření monitoringu spodní vody.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Leona Vacková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist