https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obzalovani-se-proti-podmince-za-prodej-rohu-nosorozce-odvolali
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obžalovaní se proti podmínce za prodej rohu nosorožce odvolali

21.8.2020 11:55 | PRAHA (ČTK)
Kučera spolu se svým známým Rouskem chtěli podle státního zástupce na přelomu let 2014 a 2015 prodat horní části předního rohu nosorožce, plánovali za něj získat 500 000 korun či více.
Kučera spolu se svým známým Rouskem chtěli podle státního zástupce na přelomu let 2014 a 2015 prodat horní části předního rohu nosorožce, plánovali za něj získat 500 000 korun či více.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | www.gibs.cz
Pražského policistu a jeho dva společníky, kteří chtěli prodat roh kriticky ohroženého nosorožce tuponosého na asijský trh, soud odsoudil k podmíněným trestům. Policista David Kučera si vyslechl rozsudek deseti měsíců s dvouletou podmínkou. Další obžalovaní, Oskar Rousek, stejně jako čínský prostředník Lu Sin-Sia, který se jednání nezúčastnil, byli odsouzeni k osmi měsícům, také s dvouletou podmínkou. Obhájci obžalovaných se na místě proti rozsudkům odvolali.
 

Trojice čelí obžalobě z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, za což v případě odsouzení hrozí až pětileté vězení. Předseda senátu Vítězslav Rašík v závěrečné řeči zdůvodnil výši rozsudků na dolní hranici trestní sazby předchozí bezúhonností obžalovaných, skutečností, že čin se stal už v roce 2015 a faktem, že prodej horní části předního rohu nosorožce se nakonec neuskutečnil. Roh navíc před lety získala manželka obžalovaného Rouska legálně. Obžalovaní však neměli k prodeji povolení ministerstva životního prostředí.

Kučera spolu se svým známým Rouskem chtěli podle státního zástupce na přelomu let 2014 a 2015 prodat horní části předního rohu nosorožce, plánovali za něj získat 500 000 korun či více. Oslovili proto podle obžaloby prostředníka, který ho měl nabídnout k prodeji. Trojice nakonec roh neprodala, protože ji neuspokojila nabídka 400 000 korun a požadovala dvojnásobek. Na nelegálním trhu by však podle státního zastupitelství převyšovala hodnota rohu 1,5 milionu korun.

Kučera i jeho dva společníci v předchozím jednání žalobu odmítli. Policista u Obvodního soudu pro Prahu 4 prohlásil, že je jeho stíhání vykonstruované a účelové. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) podle něj nepostupovala při vyšetřování standardně a ve spise je mnoho lží a fabulací. Kučera u soudu uvedl, že se při vyšetřování dostal do konfliktu s určitými zájmovými skupinami, které ho chtěly odstranit. Cenu nosorožčího rohu údajně zjišťoval kvůli svému vyšetřování v asijské komunitě. Jeho další postup ale nakonec neschválil nadřízený.

O rohy nosorožců je zájem především v zemích východní Asie, kde se používají v tradiční medicíně. Přestože byl prodej a nákup nosorožčích rohů v celém světě zakázán už v roce 1977, kvůli rostoucí poptávce po rozích je pytláci dále zabíjejí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist