https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/oceneni-v-ankete-statecne-psi-srdce-ziskalo-za-rok-2022-pet-psu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za rok 2022 pět psů

28.10.2023 00:29 | PRAHA (ČTK)
Pořadatelé ankety rozdávali ceny psím hrdinům potřinácté. Ilustrační foto
Pořadatelé ankety rozdávali ceny psím hrdinům potřinácté. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok pět psů. Cenu si zasloužili záchranou lidských životů nebo pomocí nemocným. Ovčák Exel našel seniorku ztracenou v libereckém lese, maltézský psík Benny zachránil svou majitelku, která upadla do bezvědomí, bull fenka Kira působí jako terapeutický pes a retrívr Gino pomáhá svému majiteli jako asistenční pes. Pořadatelé ankety rozdávali ceny psím hrdinům potřinácté.
 

Policejní pes belgického ovčáka Exel se svým majitelem podporučíkem Václavem Mlejnkem získal ocenění v kategorii Záchranný čin služebních a záchranářských psů. Exel našel v lese v Liberci pohřešovanou pětapadesátiletou psychicky nemocnou ženu, která se nevrátila z procházky, a zachránil jí tak se svým psovodem život.

Maltézský psík Benny, který pochází z útulku, byl oceněn v kategorii Záchranný čin neslužebních psů- laiků. Zachránil svou majitelku Věru Stavovou tím, že štěkotem upozornil na její pád do bezvědomí. Majitelku postihla mozková mrtvice, upadla do bezvědomí a hrozilo, že se udusí. Bennyho hlasitý štěkot upozornil sousedy, a psík tak majitelce zachránil život.

Kříženka bull plemene Kira pak se svou majitelkou Veronikou Drozdovou získala Cenu hlavního partnera Akinu. Fenka byla týraná svým původním majitelem a nyní působí jako terapeutický pes pro oběti domácího násilí. Se svou majitelkou, která právě s oběťmi týrání či násilí pracuje, dochází každý den do práce a dodává pacientům psychickou podporu.

Oceněn byl i německý ovčák Merlin, a to in memoriam, za vypátrání muže, který chtěl spáchat sebevraždu. V roce 2021 označil v okolí Podlebského rybníka v Praze 15 místo, kde se pohřešovaný muž nacházel. Kromě práce pro městskou pražskou policii se svým psovodem Davidem Voborníkem také vítězil na kynologických soutěžích.

Cenu Pomáhající srdce pak získal retrívr Gino. Pomáhá jako asistenční pes svému majiteli Davidovi Zezulovi, který trpí poruchou autistického spektra. Pomáhá mu například s rozvojem jemné a hrubé motoriky, s vysvlékáním oblečení či podáváním věcí a působí jako psychická podpora při úzkostech.

Anketu pořádá nezisková organizace Animal Eye ve spolupráci se záchranářským magazínem Rescue report. Vítězové jednotlivých kategorií Statečného psího srdce automaticky postupují do nominace na ocenění Zlatý záchranářský kříž.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist