https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-budou-opet-v-beskydech-patrat-po-velkych-selmach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody budou opět v Beskydech pátrat po velkých šelmách

24.2.2016 11:04 | OSTRAVA (ČTK)
Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v Česku chráněni. Kvůli jejich výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem
Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v Česku chráněni. Kvůli jejich výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Šelmy.cz
Ochránci přírody budou opět v Beskydech pátrat po velkých šelmách. Takzvané vlčí hlídky složené z pracovníků několika správ chráněných krajinných oblastí, národních parků a dobrovolníků vyrazí do hor už podvaatřicáté. Hledat budou stopy rysů, vlků a medvědů. ČTK to řekla Dana Bartošová z CHKO Beskydy. Loni vlčí hlídky v Beskydech zaznamenaly devět rysů a tři vlky. Stopy medvěda nenašly.
 

"Mapování velkých šelem v Beskydech se uskuteční už podvaatřicáté, poprvé to bylo v roce 1984. Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, zjišťujeme, kolik šelem se v území o rozloze 1200 kilometrů čtverečních pohybuje," řekla. Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska vyskytuje až deset rysů. Vzácně, v počtu několika málo jedinců, zde žijí vlci a medvědi.

Při mapování výskytu šelem se stopaři v terénu pohybují po předem stanovených trasách na běžkách či sněžnicích, případně pěšky. K dispozici mají mapy a pomůcky pro dokumentaci. Při akci kromě velkých šelem zaznamenávají i výskyt ostatních druhů zvířat.

Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v Česku chráněni. Kvůli jejich výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem. "Jejich počet u nás souvisí se stavem populací těchto druhů na Slovensku a Polsku," doplnila Bartošová.

Beskydské šelmy jsou podle ochránců přírody velmi zranitelné. Ačkoliv rysové a medvědi žijí v Beskydech od 70. let minulého století a vlci od roku 1994, nikdy se jim nepodařilo vytvořit trvale prosperující populace. Velkým nepřítelem šelem jsou pytláci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist